Jakub Forgács Správy

Banská Bystrica s novým festivalom: Na svoje si prídu nielen milovníci kníh!

Banská Bystrica má kultúrny potenciál, a to nemalý. Svedčí o tom aj organizácia nultého ročníka festivalu Banskobystrický SLOVOMfest, ktorý s nabitým programom prichádza už o pár dní (26. - 27. 9.).

Ilustračný obrázok k článku Banská Bystrica s novým festivalom: Na svoje si prídu nielen milovníci kníh!
Zdroj: Dnes24.sk

Podujatie s myšlienkou pripomínať hodnotu slova a zároveň hodnotu umenia v jednom čase a na jednom priestore spojí nielen aktívnych umelcov z poľa literatúry a slova vôbec, ale tiež hudobného, divadelného, výtvarného umenia, takisto však ponúkne rôzne ďalšie sprievodné aktivity. Zároveň prepojí zo strany hostí aj návštevníkov všetky generácie.

V programe aj dcéra Kláry Jarunkovej či Mikyho Kováča

Program na Námestí SNP a v historickej Radnici ponúkne skvelé vyžitie a obohatenie najmä pre milovníkov slova, tiež však hudby, výtvarna, divadla či fotografie, ktoré ako sprievodná podpora spoluvytvoria príjemnú kultúrnu a priateľskú atmosféru. V návratoch k osobnostiam Banskej Bystrice a k ich hodnotnému dielu vzdá festival počas svojho nultého ročníka úctu najmä spisovateľovi Mikulášovi Kováčovi.

Spomedzi vzácnych hostí, pásma s ktorými budú obsahom programu, možno pre príklad spomenúť pani Danu Zacharovú, akademickú maliarku a dcéru slovenskej spisovateľky Kláry Jarunkovej. Ďalšie podobné pásmo v druhom dni bude venované tvorbe Mikuláša Kováča, slovenského básnika, ktorý pôsobil pod Urpínom. Jeho dcéra Jarmila Chrobáková príde, aby priblížila najmä zákulisie života banskobystrického básnika Mikuláša Kováča.

Holka, Hirax, Cíger, Pronská a kopa ďalších

V rámci pokračovania výborne rozbehnutého podujatia Ars poetica neosoliensis, ktoré je súčasťou festivalu, budú hosťami napríklad básnici Pavel Hirax Baričák či Ján Marton. Spomedzi žijúcich osobností medzi prozaikmi prijal veľmi rád pozvanie aj klasik slovenskej súčasnej literatúry Peter Holka.

Podobne sa festivalu radi zúčastnia aj mnohí ďalší autori z celého Slovenska – napríklad Janka Pronská, Evka Biela Brndiarová, Janko Cíger z Mädokýša, Peter Kefo Šrank, Marek Zákopčan a iní. Ďalej jednotlivé literárne kluby Slovenska so svojimi členmi.

Výtvarno zastúpi umelkyňa Ľubica Lintnerová, poľský maliar Leszek Szymczyk, domáci Ateliér 3G a mnohí ďalší. Podobne hudobnú stránku vyplnia viacerí jednotlivci aj hudobné skupiny (220 voltov, Pas de pitié!, Opus Experience, Pea Cock Ball, Adam Stráňavský, Sonyta music, Ján Gonda, Bohdan Haluz Mezei atď.). Okrem iného zaznie aj fujara v podaní Vladimíra Homolu.

Tvorba väzňa, chorých detí aj mrazivé divadlo

Vystúpi tiež viacero domácich autorov. Odborný pohľad na slovo zaujme beseda s vysokoškolskými učiteľmi z Katedry slovenského jazyka a literatúry UMB. Z domácich autorov sa predstaví aj Karol Langstein so svojimi Bystrickými šibalstvami. Aby toho nebolo málo, pomedzi slovo, hudbu či výtvarno bude aj divadlo, tvorivá dielňa, maľované mapy, karikatúra a iné. Prezentovať sa tiež bude Štátna vedecká knižnica a Verejná knižnica Mikuláša Kováča.

Medzi vzácnymi hosťami sa v programe objaví aj Katarína Čižmárová, Katarína Gogolová, Igor Šimeg, Jozef Karvaš a iní. O tom, že slovo je dôležité čo-to povie tiež Rada študentov mesta Banská Bystrica. Mnoho zaujímavých slov zasa z inej strany vyriekne cestovateľ Jaroslav Burjaniv. Slová tzv. mrazivej poézie mnícha a člena Generácie Nula Pavla Korbu zasa zaznejú cez hudbu v rámci mrazivej divadelnej scény v Cikkerovej sieni v historickej Radnici.

Zaznie aj tvorba „spoza zatvorených okien“, v ktorej sa prostredníctvom zdravých prihovoria choré deti z banskobystrickej nemocnice. Objaví sa aj tvorba väzňa, ktorý si svoj trest odpykáva v nápravnom zariadení v Banskej Bystrici.

Tvoriť a byť (o)tvorený!

Prebehnú rôzne besedy, rozhovory a prihovárania sa publiku vôbec, ktoré budú mať za cieľ pohnúť s vnútrom divákov tak, aby odchádzali s príjemným zážitkom, obohatením a možno aj vnútornou inšpiráciou k zamysleniu. Heslo nultého ročníka Banskobystrického SLOVOMfestu je Tvoriť a byť (o)tvorený!

„Prioritou Banskobystrického SLOVOMfestu je vytváranie hodnôt. A to tých hodnôt, ktoré sú opozitom pseudohodnotám súčasnosti, čiže vytváranie predovšetkým duchovných hodnôt, ktoré robia človeka v pravej podstate človekom a ľudí ľudskými. Tvorba slovom poskytuje obrovský priestor pre odovzdávanie týchto hodnôt. Práve slovo je základnou stavebnou tehlou každodennej komunikácie medzi ľuďmi,“ uviedol autor myšlienky festivalu, hlavný organizátor a náš redaktor Marcel Páleš.

Banskobystrický SLOVOMfest je tu pre všetkých a celkom zadarmo, a to na Námestí SNP a v historickej Radnici v dňoch 26. – 27. septembra 2013.

Podrobný program festivalovej novinky nájdete vo fotogalérii. Pozrite si aj k článku pripojenú upútavku.

Foto: Matej Kapusta

Banskobystrický SLOVOMfest už na konci septembra
1
Galéria
Banskobystrický SLOVOMfest ako festivalová novinka pod Urpínom
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM