Správy

Alergikov čakajú v Bystrici krušné chvíle: Pele, ktoré ich potrápia najviac

Až do polovice júla potrápi alergikov peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Aká je situácia v Bystrici?

Ilustračný obrázok k článku Alergikov čakajú v Bystrici krušné chvíle: Pele, ktoré ich potrápia najviac
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Alergici sa dostávajú do obdobia, keď vo vzduchu bude dominovať najsilnejší a najvýznamnejší alergén – peľ tráv z čeľade lipnicovitých, a to až do polovice júla. Informovala o tom v stredu Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá koordinácia peľovej informačnej služby v SR.

Podľa Lafférsovej v uplynulých dňoch dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ tráv z čeľade lipnicovitých i peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých. Peľ ihličnanov dosahoval najvyššie koncentrácie najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku.

„Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach a Nitre. Peľ ihličnanov stanice v Žiline, Banskej Bystrici a Košiciach. V ovzduší sa ešte vyskytoval peľ duba, buka, javora, orecha, pagaštanu, agátu aj lipy a bazy,“ priblížila Lafférsová.

„Postupne ubúda peľ drevín a dostávame sa do obdobia, keď bude v ovzduší prevažovať peľ bylín,“ dodala odborníčka s tým, že na výšku denných hladín bude vplývať nočné ochladenie a zrážková činnosť.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM