Jakub Forgács Rôzne Správy

Aký bol 17. november v Bystrici? Žiadny ŠTRAJK sa ešte nekonal, diali sa úplne iné veci, FOTO

Nežná revolúcia sa mnohým spája so 17. novembrom. Napriek tomu, pod Urpínom sa v tento deň pred 33 rokmi nediali žiadne veľké štrajky.

Ilustračný obrázok k článku Aký bol 17. november v Bystrici? Žiadny ŠTRAJK sa ešte nekonal, diali sa úplne iné veci, FOTO
10
Galéria
Zdroj: archív TASR/Peter Lenhart

„Vtedy ešte nič nebolo jasné. 17. novembra sa niečo dialo v Prahe a nie tu,“ začal svoje spomínanie na osudný piatok Ivan Bača, vtedajší redaktor a člen Slovenskej rady Verejnosť proti násiliu (VPN). „Ja som večer prišiel z krčmy a keď som videl v televízii, čo sa deje, ako tam mlátia študentov, tak si hovorím, že už ide koniec,“ pokračoval v rozprávaní. „Vtedy sa do mňa všetci obuli so slovami "„Čo si ty, chuj? Dobre im je tak!“. A tí, čo mi to vtedy hovorili, boli neskôr veľkí revolucionári. Netvrdím, že som vedel, ako to dopadne, ale tak som vnútorne cítil, že toto už prehnali,“ doplnil Bača.

Vyvesili zástavu

„V piatok 17. novembra 1989 som v panelákovom byte, ako otec 12 a 1 – mesačných detí, počúval staré rádio. S kolegami sme sa stretli v nedeľu v reštaurácii Hron. Následne večer už Slobodná Európa hlásila výskyt československých zástav na dvoch budovách v Banskej Bystrici. Jednou z nich bola naša budova Lesoprojektu v Dolnej ulici,“ zaspomínal si Milan Lichý, súčasný viceprimátor a zakladajúci člen Strany zelených.

Ako doplnil, diania v banskobystrickej občianskej iniciatíve VPN sa zúčastňoval len sporadicky, mal totiž vtedy celkom jasno v tom, že prišiel čas založiť zelenú stranu. „Na pracovisku to však bežalo a naša bystrická skupinka bola v podstate najradikálnejšou v rámci celého Lesoprojektu s celoslovenskou pôsobnosťou s ústredím vo Zvolene,“ poznamenal Lichý.

Pokračovanie článku nájdete na nasledujúcej strane.

Ďalšie aktuálne správy

Generálny štrajk na banskobystrickom Námesti SNP v novembri 1989
10
Galéria
Foto: Viliam Béreš
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM