Jakub Forgács Správy Samospráva

Ako majú vyzerať zelené oázy v Bystrici? TAKTO sa vyjadrili stovky ľudí

Na otázky samosprávy odpovedalo takmer 650 záujemcov, pričom išlo najmä o pracujúcich ľudí vo veku od 35 do 44 rokov. Kde bol najväčší záujem?

Ilustračný obrázok k článku Ako majú vyzerať zelené oázy v Bystrici? TAKTO sa vyjadrili stovky ľudí
Zdroj: Mesto Banská Bystrica

Vďaka dotazníkovému prieskumu mesto spoznalo návrhy Banskobystričaniek a Banskobystričanov k projektom revitalizácie vnútroblokov, resp. Zelených oáz v Banskej Bystrici. Vyplynulo, že v siedmich vytypovaných vnútroblokoch v jednotlivých mestských častiach chcú okrem skvalitnenia údržby zelene či obnovy chodníkov vytvoriť oddychové miesta s tienením, športoviská či vodné prvky a dažďové záhrady. Informovala o tom Zdenka Marhefková, hovorkyňa primátora.

Stovky zapojených

„To je aj cieľ samosprávy, a preto v aktivitách smerujúcich k regenerácii verejných mestských priestorov pokračuje ďalej, pričom sú jej nápomocní členovia banskobystrického Dialogue Centre, n. o. Mestu pomôžu napríklad pri zvyšovaní povedomia verejnosti o témach modrej a zelenej infraštruktúry a s participatívnym procesom pri organizovaní plánovaných stretnutí s obyvateľmi,“ vysvetlila hovorkyňa.

Projekty Zelených oáz sa týkajú lokalít: Mládežnícka – Družby – Okružná, Podháj, Vansovej, Severná, Magurská – Krivánska – Jelšový hájik, Bernolákova – Radvanská, Gaštanová – Lipová – Limbová – Povstalecká.

Práve v týchto častiach mesta boli počas júna 2021 umiestnené označníky, z ktorých sa mohli obyvatelia dozvedieť o zámeroch mesta v oblasti modrej a zelenej infraštruktúry, a tiež o prebiehajúcom dotazníkovom prieskume. „Na otázky samosprávy odpovedalo takmer 650 záujemcov, pričom išlo najmä o pracujúcich ľudí vo veku od 35 do 44 rokov. Najväčší záujem verejnosti o zapojenie sa do projektu zelených oáz evidujeme na Fončorde, v Sásovej a v Podlaviciach. Záujem dostávať ďalšie informácie potvrdilo viac ako 300 Banskobys­tričanov,“ spomenula Marhefková.

Za pomoci lídrov

Ako spomenula Marhefková, spolu s občianskou organizáciou Dialogue Centre, n.o. chce samospráva reagovať na potrebu skvalitňovania participatívnych procesov, elimináciu nedorozumení a rozvíjať modely spolupráce mesta a občianskych organizácií.

„Veríme, že prostredníctvom projektu získame od obyvateliek a obyvateľov pre naše mesto hodnotné a inovatívne podnety, ktoré prispejú k hľadaniu riešení ako sa adaptovať, prípadne aj zmierňovať dopady alarmujúco zhoršujúcej sa klimatickej situácie. Zároveň vnímame zelené oázy ako príležitosť pre skvalitňovanie, ale aj učenie sa spolupráce a “spolu-rozmýšľania” mesta s obyvateľmi či občianskymi iniciatívami,“ dopĺňa Soňa Kariková z Dialogue Centre, n. o.

Ako doplnila Marhefková, samospráva v jednotlivých častiach mesta identifikovala miestnych lídrov a nastavuje s nimi spoluprácu. V septembri a v októbri plánuje zorganizovať v každej lokalite po dve verejné stretnutia.

„Do rozhodovania o tom, ako by mala revitalizácia siedmich vytypovaných zelených oáz vyzerať zapojíme obyvateľov aj takouto formou. Po skúsenostiach s projektmi regenerácie vnútroblokov v Sásovej a na Fončorde tak vznikne kvalitný priestor na komunikáciu a reflektovanie na požiadavky Banskobystričanov. Informácie, ktoré získame, sú ideálny spôsob pre vytvorenie spoločnej predstavy, akým spôsobom a smerom sa má daný projekt uberať,“ dopĺňa Jakub Gajdošík, 1. zástupca primátora.

Ďalšie aktuálne správy

Pomoc z eurofondov

Zámerom mesta je podľa slov hovorkyne na revitalizáciu siedmich zelených oáz získať eurofondy, podobne ako v prípade Tulskej a Sitnianskej ulice.

Samosprávu čakajú nielen ďalšie kroky participatívneho procesu, verejných stretnutí, ale následne aj rozhodovania o možnostiach organizovania architektonických súťaží, procesoch tvorby projektových dokumentácií, získania územných a stavebných povolení, fázy verejných obstarávaní na zhotoviteľov atď. „Ide o procesy, ktoré trvajú približne dva roky. Mesto by tak mohlo mať projekty revitalizácie zelených oáz reálne pripravené v roku 2024. Všetko však bude závisieť aj od možností čerpania mimorozpočtových zdrojov a rýchlosti projektovej prípravy,“ dodala Marhefková.

Informácie k zeleným oázam, jednotlivým lokalitám a k cieľom participatívneho procesu postupne dopĺňajú na webe mesta.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Aktuality z Banskej Bystrice

V OBRAZOCH: V častiach mesta majú vzniknúť zelené oázy
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM