Kultúra

Aj Rómovia bojovali v SNP. Výstava o ich pôsobení v odboji prilákala aj prezidentku

Mladá rómska režisérka Vera Lacková je autorkou výstavy Rómovia v odboji, ktorú v uplynulých dňoch pri príležitosti osláv 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP) otvorili v Záhrade Chavivy Reikovej v Bystrici.

Ilustračný obrázok k článku Aj Rómovia bojovali v SNP. Výstava o ich pôsobení v odboji prilákala aj prezidentku
32
Galéria
Zdroj: TASR

Na pozadí vlastnej rodinnej histórie odokryla Vera Lacková pohnuté osudy rómskych partizánov, k čomu ju doviedlo takmer dvojročné pátranie v spolupráci s historikmi a etnológmi.

„Ako malému dievčatku mi moja starká rozprávala príbeh o pradedovi Jánovi Lackovi, ktorý bol rómsky partizán. Po potlačení SNP bol zajatý v zaisťovacom, neskôr v koncentračnom tábore v Dubnici nad Váhom. Medzitým nemecké vojsko vypálilo jeho dom a vyvraždilo mu šesťčlennú rodinu, manželku, deti a matku. Niekoľko rokov po vojne sa znovu oženil, mal tri dcéry, najmladšou bola moja starká, ktorá mi tieto príbehy rozprávala,“ priblížila Lacková.

Spomienky sa ujali samotní Rómovia

Keď sa Lacková stala filmárkou, začala pátrať. „Rómovia neboli len obeťami druhej svetovej vojny, ale aj aktívnymi účastníkmi SNP. Začala som si klásť otázky, prečo sa o nich nevie, prečo sa o nich nehovorí a ani v rodinách. Rozhodla som sa preto natočiť dokumentárny film Ako som sa stala partizánkou. Modernou partizánkou, ktorá bojuje proti zabudnutiu,“ zdôraznila Lacková. Premiéra je plánovaná na budúci rok.

Generálny riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev víta, že spomienky na rómsky holokaust sa ujali samotní Rómovia a nie historici.

Prišla aj prezidentka

„V Záhrade Chavivy Reikovej sú zatiaľ židovské obete a pevne verím, že tu budú mať tabuľu i rómske obete z Banskej Bystrice a okolia. Je dôležité, aby sa v rómskych rodinách začalo hovoriť o tom, že ich nielen prenasledovali a vraždili, ale že to boli ľudia, ktorí sa aktívne zúčastnili protifašistického odboja,“ konštatoval Mičev.

Na otvorenie Lackovej výstavy, ktorá prináša príbehy ľudí, čo sa napriek etnickému pôvodu dokázali spojiť proti zlu, prišla aj prezidentka SR Zuzana Čaputová a verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

„Iniciatívu samu o sebe považujem za významný krok v posune vnímania postavenia Rómov a Rómok vo vojne, ale i mimo nej. Príbeh Jána Lacka nebol jediný. Som rada, že vďaka odhodlanosti autorky a jej tímu pátrať po ich stopách máme možnosť zoznámiť sa s osudmi ďalších rómskych hrdinov,“ uviedla Patakyová.

V priloženej fotogalérii nájdete aj zábery z tohtoročných osláv SNP v Banskej Bystrici!

Foto: ilustračné

FOTO: Momenty z osláv výročia SNP v Banskej Bystrici
32
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie