Zvolávateľa PROTESTU sme upozornili, aby zvolil inú trasu, tvrdí Nosko: Aká prišla REAKCIA?
Protesty Slovensko je Európa v piatok pokračujú v desiatkach slovenských miest. Práve ten banskobystrický sa dočkali veľkej pozornosti pre avizované obmedzenia.

Z dôvodu avizovaného protestného pochodu, ktorý sa uskutoční v piatok po 18.00 hod., dôjde v Banskej Bystrici k dopravným obmedzeniam. Pochod sa začne na Námestí SNP, pokračovať bude Národnou ulicou, ulicou J. Cikkera, Kapitulskou ulicou popri Sociálnej poisťovni až na cestu I/66, Námestie slobody, s ukončením v Parku pod Pamätníkom SNP.
Výzva k zmene trasy
„Na základe nášho stretnutia so zástupcami Krajského riaditeľstva Policajného zboru sme zvolávateľa protestu upozornili, aby zvolil inú trasu pouličného sprievodu, ktorá by nespôsobovala výrazné obmedzenia dopravy. Napriek tomu sa rozhodli organizátori organizovať protestný pochod na vyššie spomenutej trase,“ uviedol vo štvrtok podvečer na sociálnej sieti banskobystrický primátor Ján Nosko.
„Od 18.00 hod. do 19.30 hod. budú preto v piatok ulice na trase pochodu úplne uzavreté. MHD, ako aj prímestské linky budú vedené po náhradných trasách. Trolejbusová doprava bude pozastavená,“ pokračoval Nosko so slovami, že cestujúca verejnosť nájde informácie na konkrétnych autobusových zastávkach.
Ako poznamenal, obchádzková trasa bude vedená cez Bellušovu ulicu, pričom vozidlám záchranných zložiek bude prejazd umožnený. Dopravu bude riadiť polícia. „Podľa zákona 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve majú organizátori voči mestu iba oznamovaciu povinnosť, ktorú si splnili,“ dodal Nosko.
Prečo táto trasa?
Hoci občianska iniciatíva Nie v našom meste zareagovala na primátorove slová už vo štvrtok v komentári pod jeho príspevkom, dlhšie stanovisko zverejnila na sociálnej sieti v piatok ráno: „Úplne rozumieme, že dopravné obmedzenia môžu byť pre niektorých obyvateľov nepríjemné. Naším cieľom nie je znepríjemniť ľuďom život, ale upozorniť na vážne ohrozenie demokracie a budúcnosti Slovenska,“ píše Nie v našom meste.
Organizátori protestov aj vysvetlili, prečo nejdú len pod Pamätník SNP. „Protesty nie sú len symbolické zhromaždenia, ale aj akt občianskeho tlaku, ktorý musí byť viditeľný a počuteľný. Sloboda zhromažďovania znamená, že občania majú právo protestovať na verejných miestach – rovnako ako pri iných podujatiach, ktoré dočasne obmedzujú dopravu (napr. maratóny, športové podujatia, verejné slávnosti). Ak chceme, aby vláda počúvala, musíme byť prítomní v priestore, kde si nás všimnú,“ spomenuli.
„Doprava a bezpečnosť sú prioritou,“ poznamenali organizátori.
Minimalizovanie komplikácií
S políciou a mestom podľa vlastných slov spolupracujú na tom, aby protest prebehol organizovane a s čo najmenšími komplikáciami. „Záchranné zložky majú vždy umožnený prejazd – ich prístup nikdy nie je blokovaný, pretože sme si vedomí zodpovednosti. Obmedzenia sú dočasné (cca 1 hodinu), pričom nejde o úplnú dopravnú paralýzu, ale o riadené obchádzky,“ doplnila iniciatíva.
Organizátori protestu si položili aj otázku: „Prehlbujeme rozkol v spoločnosti?“ „Naopak – chceme poukázať na to, že reálne rozdelenie spoločnosti nevytvárajú protesty, ale politika, ktorá potláča demokratické princípy a oslabuje pozíciu Slovenska v Európe,“ spomenuli s tým, že na protesty chodia ľudia rôznych názorov, profesií a vekových skupín, ktorí sa „jednoducho nechcú len mlčky prizerať“.
„Chápeme, že nie každému protest vyhovuje. Ale ak dnes dovolíme, aby sa ľudia báli vyjadriť svoj názor len preto, že niekomu prekáža dočasná zmena trasy dopravy, môžeme sa čoskoro ocitnúť v situácii, kde už žiadne protesty nebudú možné vôbec. Ďakujeme za pochopenie a veríme, že aj napriek dočasným nepríjemnostiam vnímate, že bojujeme za hodnoty, ktoré sú v záujme celej krajiny,“ spomína Nie v našom meste.
Dodala tiež, ako by mohlo vyzerať vyjadrenie primátora, ak by „chcel reagovať korektne, fakticky a nepolarizujúco.“ Viac sa dočítate TU.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné
Ďalšie správy o protestoch
