Jakub Forgács Správy

Zmena vo vedení bystrického RÚVZ: Kto nahradí súčasného riaditeľa?

Cyril Klement skončil k 31.5.2020 vo funkcii regionálneho hygienika a generálneho tajomníka služobného úradu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Banskej Bystrici.

Ilustračný obrázok k článku Zmena vo vedení bystrického RÚVZ: Kto nahradí súčasného riaditeľa?
Zdroj: TASR

Prof. MUDr. Cyril Klement, CSc. túto funkciu zastával v rokoch 2009 – 2020, zároveň bol prodekanom pre praktickú výučbu na Fakulte verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity so sídlom v Banskej Bystrici. Informovala o tom hovorkyňa bystrického RÚVZ Mária Tolnayová.

„Má rozsiahlu prax a skúsenosti v oblasti mikrobiológie , biologických zbraní , pneumokokových infekcií a verejno – zdravotníckej mikrobiológie. Zastupuje viac ako dvadsať rokov rezort zdravotníctva v problematike biologických zbraní doma aj v zahraničí. Je autorom a spoluautorom viac 150 vedeckých a odborných článkov, vysokoškolských učebníc a monografii,“ vymenovala Tolnayová.

Rozvoj RÚVZ

Ako ďalej uviedla, RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici zaznamenal pod jeho vedením rozvoj najmä v súvislosti s kreovaním národných referenčných centier (NRC) a špecializovaných pracovísk. K jestvujúcim 5 NRC zriadeným v rokoch 1996 – 2010, pribudli v rokoch 2010 – 2020 ďalšie tri NRC a 2 špecializované pracoviská. „V tomto roku by malo pribudnúť NRC pre prírodné zdroje ionizujúceho žiarenia. V roku 2018 sa RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici stal aj výučbovým centrom Slovenskej zdravotníckej univerzity. Pravidelná a požadovaná je účasť vybraných pracovníkov ako zástupcov rezortu zdravotníctva na zahraničných podujatiach a na vedeckých konferenciách,“ spomína Tolnayová.

Excelentným príkladom spolupráce terénnych a laboratórnych oddelení bola podľa jej slov „botulotoxínová kauza“, ktorá, aj keď prekvapujúco, sa uzavrela medzinárodným uznaním práce odborníkov tohto úradu. „Dôkaz a medzinárodná verifikácia kmeňa Clostridium botulinum A3 Banská Bystrica ako nového subtypu potvrdilo, že úrady verejného zdravotníctva sa môžu porovnávať aj s medzinárodnými inštitúciami,“ poznamenala.

Kto ho nahradí?

Vykonávaním funkcie regionálneho hygienika a generálneho tajomníka služobného úradu s účinnosťou od 1.6.2020 bola poverená MUDr. Zora Kľocová Adamčáková, PhD.

„Má skúsenosti z klinickej medicíny kde začínala ako sekundárny lekár na geriatrii. Na RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici pracovala na oddelení hygieny výživy, hygieny životného prostredia a oddelení podpory zdravia ktoré úspešne rozvíja,“ dodala Tolnayová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM