Jakub Forgács Správy

Zmena k lepšiemu pod Urpínom: Ľudia si zobrali do parády strašiaka bystrického sídliska!

Tak tomu sa teda povie premena a Bystričania ju iste ocenia. Spustnutý a zdevastovaný areál na banskobystrickom sídlisku konečne ožíva. Aktívni ľudia priložili ruku k dielu a výsledok stojí za to.

Ilustračný obrázok k článku Zmena k lepšiemu pod Urpínom: Ľudia si zobrali do parády strašiaka bystrického sídliska!
Zdroj: Dnes24.sk

Hokejbalové ihrisko v Sásovej, ktoré už dlhšiu dobu pustlo a obývali ho bezdomovci, sa pod rukami športovcov a miestnych Rómov začalo opätovne meniť na športovisko, kde sa nebudete báť chodiť.

Rómovia aj poslanec

Dlhšiu dobu zanedbávané ihrisko na Rudohorskej ulici, známejšie ako Čullo aréna, sa po rokoch nečinnosti začalo opäť meniť na príjemné športovisko. Banskobystrická hokejbalová únia (BBHbÚ) v spolupráci s Kultúrnym združením Rómov Slovenska začali pracovať na jeho revitalizácii, s cieľom ihrisko zveladiť premeniť ho na silovo-športový areál pre všetky generácie. Ihrisko v prvej etape v sobotu jedenásti brigádnici, medzi ktorými nechýbal ani prvoligový hokejbalista a banskobystrický poslanec Matúš Molitoris, očistili hlavne od náletov a hrubého neporiadku, ktorý sem nanosili bezdomovci. „Tí svojim správaním zničili aj unimobunky, ktoré si premenili na improvizované bydlisko, čím došlo k ich totálnej devastácií a stali sa strašiakom okolia,“ uviedol Molitoris.

„Som rád, že sme v spolupráci s mestom Banská Bystrica, BBHbÚ a Kultúrnym združením Rómov mohli spustiť premenu ihriska, na ktorom som začínal s hokejbalom aj ja. Zároveň ma teší, že ihrisko sa opäť stane atraktívnym miestom pre obyvateľov sídliska a priláka k tomuto športu ďalších ľudí,“ spomenul poslanec, ktorý na brigádu doniesol techniku, pílu, krovinorezy, sekeru a podobne. K zvýšeniu atraktivity by mala pomôcť druhá etapa revitalizácie, ktorá počíta s opravou plochy, oplotenia, ale aj s osadením crossfitových prvkov, aby ihrisko slúžilo širšej skupine obyvateľstva.

Za symbolické euro

„Mesto Banská Bystrica vždy rado podporí každý jeden projekt, ktorý pomôže zlepšiť život na sídliskách, preto sme únii prenajali ihrisko za symbolické 1 eur ročne, pomohli s likvidáciou a odvozom odpadu a cez dotačnú schému mesta určite nájdeme aj iné možnosti ako pomôcť únii v rozvoji ihriska,“ uviedol 2. zástupca primátora a hokejbalový nadšenec Martin Turčan.

Okrem samotnej revitalizácie ihriska bolo cieľom brigády aj získanie materiálu pre spustenie projektu Kultúrneho združenia Rómov Slovenska priamo v osadách. „Naše združenie dnes prioritne pomáhalo pri revitalizácii ihriska, ale zároveň sme sa dohodli na využití konštrukcie likvidovaných unimobuniek pre spustenie pilotného projektu prenosných komunitných centier, ktoré by boli umiestňované priamo do osád, resp. rizikových častí, aby sme boli čo najbližšie k problémom našich klientov,“ uviedol Radovan Jonáš z Kultúrneho združenia Rómov Slovenska.

FOTO: Strašiak na bystrickom sídlisku ožíva
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM