Kristína Kožiaková Správy

Zemetrasenie na Horehroní: Mesto pod Urpínom si pamätá svoje, odborníci odkrývajú zaujímavé skutočnosti

Je zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 3.2 v našich končinách bežné? Kedy také bolo naposledy? Máme niečo podobné očakávať aj v budúcnosti? Ako sme sa dozvedeli od odborníkov, Bystrica si zemetrasenia pamätá tiež. Prečítajte si fakty od odborníkov.

Ilustračný obrázok k článku Zemetrasenie na Horehroní: Mesto pod Urpínom si pamätá svoje, odborníci odkrývajú zaujímavé skutočnosti
Zdroj: TASR

Na utorok 3. novembra zrejme viacerí obyvatelia horehronských miest a obcí len tak nezabudnú. O 14:02 prišlo k zemetraseniu na území stredného Slovenska. Prvotné informácie sa spájali len s hlukom a ranami. Dnes už vieme o čo išlo, ale predsa zostali visieť mnohé otázniky. My sme sa pýtali odborníkov Andreja Cipciara a Roberta Kysela z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied z oddelenia seizmológie.

Desiatky zemetrasení ročne

„Slovensko je krajina s miernou seizmickou aktivitou. Ročne sa na území Slovenska vyskytne približne 70–80 zemetrasení,“ prekvapujú odborníci na úvod. Podľa ich slov vo veľkej väčšine prípadov sú to však veľmi slabé javy zaznamenané len seizmickými prístrojmi, ktoré obyvatelia nemajú šancu pozorovať.

Zemetrasení pozorovaných obyvateľmi sa podľa seizmológov vyskytne na území Slovenska v priemere 4–6 ročne. Nie všetky tieto zemetrasenia musia nutne mať epicentrum na území Slovenska, napr. aj zemetrasenie s epicentrom v Maďarsku alebo Rakúsku môže byť pozorované obyvateľmi aj na území Slovenska.

„Ostatné zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 3.2, ako bolo teraz na strednom Slovensku, sa na území Slovenska vyskytlo v roku 2006 v oblasti Malých Karpát. Pre toto zemetrasenia má Ústav vied o Zemi SAV k dispozícii pozorovania z 97 obcí, celkovo 472 hlásení.“ konkretizujú ďalej

Zem sa triasla aj v Bystrici

V poslednej dekáde 19. storočia sa napríklad vyskytlo zemetrasenie s epicentrom pri Ľubietovej (28. januára 1890), ale zem sa triasla aj pod Banskobystričanmi. „Mnohí vaši čitatelia si pravdepodobne spomenú na zemetrasenie v noci zo 6. na 7. júna 1989 s epicentrom v okolí Banskej Bystrice a lokálnym magnitúdom 3.6, ktoré bolo cítené v meste Banská Bystrica a okolitých obciach regiónu,“ dodali.

„Najsilnejšie zemetrasenie v oblasti stredného Slovenska bolo zdokumentované 5. júna 1443. Toto zemetrasenie poškodilo stredoslovenské banské mestá Banskú Štiavnicu, Kremnicu, Ľubietovú, ako aj Ľupčiansky hrad,“ tak znela odpoveď na otázku o výskyte zemetrasení na strednom Slovensku.

Odborníci o budúcnosti zemetrasení na Slovensku

„Na území Slovenska vieme vyčleniť 5 ohniskových oblastí – ak nebudeme zachádzať do veľkých detailov, sú to: oblasť Dobrej Vody, oblasť Komárna, oblasť Žiliny, stredné Slovensko a východné Slovensko.“ Keďže podľa ich slov nemajú dôkazy, že tektonický vývoj Slovenska sa zastavil, podobné zemetrasenia ako boli zdokumentované v minulosti, môžeme očakávať aj v budúcnosti.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM