Michal Majer Hokej

Záverečná výslužka: Košice

Pred poslednými dvoma kolami mali banskobystrickí hokejisti svoje záverečné umiestnenie v základnej časti vo svojich rukách. V zápase so Skalicou im stačil dokonca len bod, aby sa vyhli majstrovi z Košíc. Záver základnej sezóny však barani na plnej č

**HC'05 B. Bystrica – HK 36 Skalica 3:4 (1:2, 0:2, 2:0) **
Góly: 1. a 46. Jokila, 47. Kokavec – 12. Jurík, 14. Holovič, 33. Konečný, 34. Klejna. Rozhodcovia P. Grečko – Gavalier, Milan Grečko, vylúčení 6:7, navyše Pojkar (Skalica) 10 min za nešportové správanie, presilovky 0:0, v oslabení 0:0, 2939 divákov.

V 25. sekunde Jokila trafil po dlhom blafáku pod žŕdku a zápas, ktorý mohol posunúť domácich až na 6. priečku tabuľky nádejne rozohrali. Premárnili však nadväzujúcu šesťminútovú presilovku a akoby si hokejky zakliali. Nikto v hľadisku vtedy netušil, že po dvoch tretinách budú vyťahovať puky zo svojej bránky len ‚barani‘. Už v prvej tretine Skaličania nielen vyrovnali, ale pridali aj ďalší gól. V 12. min Jurík strelil svoj sezónny premiérový po vyhratom Lušňákovom buly a o necelé dve minúty neskôr Holovič zužitkoval v prečíslení perfektnú nahrávku Šáteka pred bránku.

Ďalšie dva skalické góly rozvlnili sieť za chrbtom Chorošuna po akciách, ktoré sa podobali ako vajce vajcu gólu Holoviča. V 33. min na hokejku Konečného nahral Klejna a o 48 sekúnd neskôr zasa Klejna nezaváhal po nahrávke Obdržálka. Tréner Staš si následne vybral oddychový čas, ktorý však hráčov neoživil a dokonca mohli inkasovať do prestávky dvakrát. V 35. min faul Kubku na Holoviča si pýtal trestné strieľanie, hlavný rozhodca však mal iný názor, v 36. min trafil v presilovke hornú žŕdku Višňovský a po chybe Hričinu v 38. min trafil efektne v obrátke opäť Višňovský len ľavú žŕdku.

Do tretej tretiny vstupovali domáci aj s možným poznaním, že ak so zápasom nič neurobia, narazia v play off z 8. miesta na prvé Košice. Očakávala sa totálna ofenzíva a hlavne rýchle góly, ako však z času odbúdalo, tak sa aj nádej na zvrat zmenšovala. V 45. min mohol znížiť Lamper, no podarilo sa to až osvedčenému strelcovi proti Skalici Jokilovi. A ak by Kútny pridal o pár sekúnd ďalší, dráma by bola na svete. O 71 sekúnd však vznikla, v 47. min Kokavec dorazil po strele Hričinu puk do siete a navodil vytúžený infarktový stav. Od 55. min sa usilovali vyrovnať v presilovke, no márne, navyše 104 sekúnd pred koncom Huba fauloval Obdržálka a znemožnil záverečný tlak.

Hlasy trénerov:

Milan Staš, tréner B. Bystrice: „Rýchlym gólom sme si uškodili, hráči vypli, zabudli na pokyny. Hrali sme presne tak, ako sa nemá, súper náš útlm využil, po zranneí kapitána Grmana išli chlapci psychicky dole. V tretej tretine to už bolo iné mužstvo, zvýšili sme agresivitu, korčuľovanie, strelili kontaktný gól, no nebolo už hráča, ktorý by puk dotlačil do bránky a vyrovnal. V závere sme sa nechali vylúčiť a zmarili aj šancu zahrať si power play.“

Svatopluk Kosík, asistent trénera Skalice: „Nevydaril sa nám úvod zápasu, rýchlo sme inkasovali, ľahostajne sme korčuľovali. Potom sme zápas otočili, strieľali aj góly a vytvoril isľubný náskok. V závere sme hrali na tri päťky, ďalších hráčov zmohla viróza, no 15 statočných ľudí víťazstvo udržalo. Sme spokojní, vybojovali sme si mimoriadne cenné druhé miesto v tabuľke.“