Správy

Závan exotiky na bystrickom sídlisku: Desiatky druhov rastlín, aké by ste u nás bežne hľadali márne

Chceli by ste zažiť exotiku, ale nemôžete si dovoliť drahé dovolenky v tropických destináciách? Jedna možnosť by tu bola a vôbec pri tom nemusíte vystrčiť päty z mesta. Exotické rastliny si vychutnáte priamo pod Urpínom.

Ilustračný obrázok k článku Závan exotiky na bystrickom sídlisku: Desiatky druhov rastlín, aké by ste u nás bežne hľadali márne
Zdroj: Stredoslovenské múzeum

Sukulenty sú rastliny, ktoré dokážu rásť v extrémne suchom, teplom a svetlom prostredí. Také by sme im mali vytvoriť, aj keď ich pestujeme v umelých podmienkach – v dome, byte, skleníku, záhrade. Na prvý pohľad sa môže zdať, že to nie je nič zložité. Opak je však pravdou. Pestovatelia kaktusov aj sukulentov nám potvrdia, že si museli podrobne naštudovať nároky každého konkrétneho druhu v ich zbierke, aby sa dostavil úspech pri ich pestovaní.

Kaktusy pod Urpínom

Do tajov tejto atraktívnej záľuby zasvätia návštevníkov Tihányiovského kaštieľa členovia Klubu kaktusárov pri Arboréte Borová hora Technickej univerzity (ďalej TU) vo Zvolene. V spolupráci so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici pripravili pre vás pokračovanie živej výstavy sukulentov pod názvom Kaktusy pod Urpínom II. s podtitulom „kaktusárčenie“ nie je len o pestovaní kaktusov.

„Po úspešnom prvom ročníku výstavy z roku 2013 Stredoslo­venské múzeum opäť nadväzuje na tradíciu živých výstav v Tihányiovskom kaštieli“, zdôrazňuje výber výstavy riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

Závan exotiky v Radvani

Od 22. marca 2016 sa zazelená zimná záhrada Tihányiovského kaštieľa dvoma stovkami pestovaných sukulentov. Ich pôvodným domovom sú polopúšte a subtropické oblasti južnej Afriky, Severnej a Južnej Ameriky. Niektoré druhy tu môžu narásť do gigantických rozmerov. Pri pestovaní v umelých podmienkach sú to rastliny menšieho vzrastu, ale veľmi zaujímavých tvarov.

Druhý ročník podujatia predstaví viac ako 100 druhov rastlín v celkovom počte 250 ks pestovaných jedincov. Najvyššie vystavené rastliny sú stromovité druhy z juhozápadu a juhu Madagaskaru, Pachypodium lamerei, ktoré v prírodných podmienkach dosahuje výšku 5 m a Pachypodium geayi s výškou až 6 m. Zaujmú aj púšte ruže – Adenium obesum. V lete potešia pestovateľov záplavou ružových kvetov. Jedným z najmenších vystavovaných druhov je Monanthes muralis. Jednotlivé ružice majú v priemere len 1 – 3 cm a rastlina dosahuje výšku maximálne 5 – 10 cm.

Návštevníkov prekvapia rastliny z rodu Lithops, ktoré sa podobajú kameňom. Vrchná strana ich párových listov farbou aj štruktúrou dokonale splýva s okolitým terénom. Pri kvitnutí prekvapia pomerne veľkými žltými alebo bielymi kvetmi. Medzi najväčšie sukulenty patria agávy. Na výstave uvidíte len menšie druhy. Najmenšou vystavovanou agávou je určite kultivar Agave potatorum cv. ‚SHOJI-RAIJIN‘, ktorá dosahuje priemer 6 – 7(10) cm. Aloe sú známe svojimi liečivými účinkami. Môžu to byť miniatúry, ale aj vysoké stromy. Medzi najznámejšie liečivé aloe patrí Aloe arborescens. Najväčšiu variabilitu v tvare tela, ale aj rozmeroch, nájdeme v rode Euphorbia. Nájdeme tu miniatúrne rastliny, bohato olistené druhy, bezlisté, tŕnité kríčky, krovité druhy, ale aj vysoké stromy.

„Pestovatelia prezentujú na výstave aj svoje skúsenosti zosumarizované do praktických rád pre pestovanie jednotlivých druhov, s ktorými sa podelia s návštevníkmi výstavy“, pozýva kurátorka výstavy a botanička Elena Martincová.

Pre malých aj veľkých

Už počas slávnostnej vernisáže 22. marca o 16.00 hod., ale aj vo štvrtok 7. apríla sa pestovateľ Milan Zemko podelí o svoje zážitky z cesty za kaktusmi na ostrov Madagaskar.

Autori výstavy pripravili pre detských návštevníkov aj tvorivú dielňu s názvom Skalopevné kaktusy, z ktorej si deti v nedeľu 4. a 10. apríla odnesú vlastnoručne vyrobený model kaktusu. Hravou formou, spolu s lektorom, zároveň odhalia tajomstvá prežitia týchto „bojovníkov“ rastlinnej ríše v drsných a nehostinných podmienkach prírody.

Návštevníci, ktorí ešte nenabrali odvahu alebo sa boria s problémami pestovania týchto rastlín, by nemali vynechať ani pripravenú poradňu s odborníkom z Klubu kaktusárov pri Arboréte Borová hora TU vo Zvolene Borisom Patrášom. V nedeľu 3. a 10. apríla získajú práve od neho cenné rady o pestovaní kaktusov a sukulentov a dostanú odpovede na všetky svoje pestovateľské otázky.

Klub kaktusárov pri Arboréte Borová hora TU vo Zvolene sa už po druhýkrát predstaví návštevníkom Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. Už od roku 1972 združuje milovníkov a pestovateľov kaktusov a sukulentov takmer z celého stredoslovenského regiónu. Počas svojho 44 – ročného pôsobenia zorganizovali členovia klubu úctyhodných 36 výstav kaktusov a sukulentov. Poznatky získané z ich dlhoročných pestovateľských skúseností odovzdávajú ďalej aj prostredníctvom periodika s názvom Kaktusár, ktoré je jediným nepretržite vychádzajúcim svojho druhu na Slovensku.

Brány Tihányiovského kaštieľa sú otvorené do 15. apríla pre všetkých návštevníkov, profesionálnych pestovateľov, začiatočníkov a tých, ktorí sa chcú pokochať krásou sukuletných rastlín.

Text: Elena Martincová – kurátorka výstavy a námestníčka riaditeľa pre odborný úsek

Čítajte tiež:

Víkend sa blíži a ani vy sa nemusíte nudiť: Výber chystaných podujatí, ktoré vám odporúčame zažiť

Špeciálny prehľad na marec pre Bystričanov: 10 lákadiel, ktoré by ste počas mesiaca nemali vynechať

Máme sa naozaj na čo tešiť: Veľký prehľad TOP 30 podujatí v Bystrici v roku 2016

FOTO: Závan exotiky pod Urpínom
4
Galéria
Zdroj: Stredoslovenské múzeum
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM