Marcel Páleš Správy

Zaujímavé plány v Banskej Bystrici: Vyrastie v meste ďalší pamätník?

V pondelok popoludní sme si v Rudlovej pripomenuli 95. výročie vzniku Československej republiky. Pri tejto príležitosti bola odprezentovaná idea usporiadania súťaže a zbierky na vytvorenie pamätníka.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavé plány v Banskej Bystrici: Vyrastie v meste ďalší pamätník?
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk

V deň 95. výročia vzniku Československej republiky spustila v Banskej Bystrici svoju činnosť občianska iniciatíva „Storočie česko–slovenskej vzájomnosti“. Pamätník by mal byť venovaný pamiatke jednej z najväčších osobností novodobých slovenských dejín, a to M. R. Štefánika.

Odozva na potreby občanov

Občianska iniciatíva Storočie česko–slovenskej vzájomnosti sa sformovala ako odozva na potreby občanov, výraznejšie si pripomenúť politicko-spoločenské dedičstvo Československej republiky, ktorá bola v medzivojnovom období rešpektovaná a označovaná ako ostrov demokracie a slobody v strednej Európe.

Toto posolstvo chce svojou činnosťou šíriť aj občianska iniciatíva, ktorá na slávnostnom akte kladenia vencov v pondelok popoludní verejne odprezentovala ideu usporiadania súťaže a zbierky na výstavbu pamätníka, ktorý by aktivisti chceli odhaliť na 100. výročie vzniku Československej republiky.

„Chceme, aby v Banskej Bystrici vznikol dôstojný pamätník, ktorý by odkazoval aj na padlých v 1. svetovej vojne, ktorá stála za vznikom republiky. Zároveň by sme takto chceli vzdať hold Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, ktorého osobnosť reprezentuje aspekty tak vojenské, ako aj politické,“ priblížil Martin Cimerman, spoluorganizátor stretnutia.

Dôležitý moment našej histórie

Miesto a charakter pamätníka má byť predmetom diskusie, pričom stvárnenie by mali realizovať študenti Akadémie umení. „Chceli by sme, aby sa do projektu zapojili aj študenti Akadémie umení, ktorí by mohli spoločne so svojimi pedagógmi pomôcť pri tejto neľahkej úlohe,“ upresnil Matúš Molitoris.

Akciu okrem občanov prišiel podporiť aj poslanec Mestského zastupiteľstva Martin Turčan. „28. október pre mňa predstavuje dôležitý moment našej histórie, ktorý si zaslúži veľkú pozornosť, keďže bez Československej republiky by sme dnes pravdepodobne nemohli hovoriť o slobodnom Slovensku,“ dodal na záver stretnutia Martin Turčan.

Nová občianska iniciatíva: Pribudne v Bystrici ďalší pamätník?
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM