Žartovanie na MsZ: Za živa v Bystrici a po smrti v nebi... čo to podľa poslancov môže znamenať?
Aj do rokovania o vážnych veciach sa dá vniesť trocha žartu. Mestskí poslanci v utorok jednohlasne schválili návrh na vyhlásenie a zápis konkrétnych pamätihodností Banskej Bystrice. Jednej z nich sa s humorom aj chytili...
Komisia pre pamätihodnosti mesta pravidelne posudzuje návrhy na zápis či zrušenie, a to na základe laickej či odbornej verejnosti. V tomto roku odporučila ďalší zoznam námetov, ktoré nie sú zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR, na vyhlásenie za pamätihodnosti. Tieto majú pre mesto historickú či inú hodnotu. Patrí medzi ne napríklad aj erb mesta, Thurzovsko-fugerovská mediarska spoločnosť, či priemyselný objekt starého pivovaru.
Schválenie ako také nepostačí
Ako sa počas rokovania v utorok o tomto návrhu vyjadril poslanec Pavol Bielik, zoznam pamätihodností ho teší, avšak otázne podľa neho je, čo s pamätihodnosťami ďalej. „Aký je ďalší krok mesta v zachovávaní týchto pamätihodností?“ pýtal sa Bielik. Poslanec Vladimír Pirošík v reakcii na otázku podotkol, že v tomto roku bolo na podobné zachovávanie málo zdrojov, i tak sa snažili urobiť maximum, pričom uviedol aj konkrétne príklady.
Podľa Pirošíka je potrebný predovšetkým prvý krok, bez ktorého nemôže skôr či neskôr nasledovať zachovávanie pamätihodností, na ktoré poukazuje Bielik. V prvom rade je teda potrebné schválenie daného zoznamu. „To je základ, že ľudia budú vôbec vedieť, kto bol kto…“ zdôraznil Pirošík.
Mesto sa snaží spopularizovať tieto vzácne a zaujímavé objekty, o čom svedčí napríklad aj publikácia Pamätihodnosti mesta Banská Bystrica 1. Bielik správne podotkol, že „turisti určite nechodia kvôli novým budovám, ale práve kvôli pamätihodnostiam.“ Na tento rok bolo na opravu a údržbu kultúrnych pamiatok a pamätihodností mesta Banská Bystrica vyčlenených 4 500 € a dotačné príspevky predstavovali 10 000 €.
Za živa v Bystrici a po smrti…
Čo je teda nemalým prínosom tohto začleňovania pamätihodností? Totiž tvorba evidencie a Zoznamu pamätihodností mesta, ktorá slúži nielen na využívanie a prezentáciu týchto pamätihodností, v budúcnosti umožní vytvárať ponuku a štruktúru produktov poznávacieho cestovného ruchu a možnosť začleniť ju do ponuky regionálnych a nadregionálnych národno-poznávacích trás a okruhov.
Medzi námetmi na vyhlásenie pamätihodností mesta za rok 2013 bolo napríklad aj príslovie Za živa v Bystrici a po smrti v nebi. Tento slogan uviedol vo svojej zbierke Slovenské príslovia aj A. P. Záturecký v roku 1896. Najstaršia zmienka je však podchytená v Korabinského Lexikóne z roku 1786. V tomto prípade ide o nehmotnú pamätihodnosť.
Poslanci sa okrem iného vtipne vyjadrili aj k spomenutému prísloviu, ktoré v súčasnej situácii môže znamenať aj to, že ak už sme prežili tieto náročnejšie časy v meste, čaká nás ozaj už len zaslúžený oddych v nebi.
„Rozšírenie zoznamu pamätihodností podporujem v plnom rozsahu, no mali by sme sa predovšetkým zamerať na systematickú ochranu už existujúcich pamätihodností, ich revitalizáciu a lepšiu prezentáciu, nakoľko ochrana len na papieri im nepomôže,“ dodal pre Bystricu 24 ďalší z mestských poslancov Martin Turčan.