Michal Majer Rôzne

Zamestnanosť v BBSK by mohol zvýšiť turizmus

Cestovný ruch je v Banskobystrickom kraji odvetvím, ktoré má najväčší potenciál rastu. Investície do tejto oblasti by mali v najbližších rokoch priniesť do regiónu nielen väčší počet turistov, ale aj zvýšenie zamestnanosti.

Aj keď toto konštatovanie si po roku 2000 predsavzali naplniť viaceré organizácie pôsobiace v oblasti CR, štátna a verejná správa i samotní podnikatelia, dosiaľ sa toho podarilo len veľmi málo. Dôvodom bol a je nedostatok peňazí na projekty CR zo strany štátu, stále málo využité možnosti čerpania finančných prostriedkov z eurofondov, ale aj nedokonalá a nepružná legislatíva, ktorá subjektom nepomáha, alebo viac-menej zväzuje ruky.

Toľko kritizovaná kvalita služieb v zariadeniach CR sa síce postupne zlepšuje, organizácie i jednotlivci, ktorí podnikajú v CR, stále málo využívajú potenciál a možnosti, ktoré kraj ponúka. Prvým krokom k zviditeľňovaniu regiónu je propagácia. Okrem štátnej Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) sa prírodu a atrakcie kraja snaží zviditeľňovať Odbor cestovného ruchu a kultúrneho dedičstva Banskobystrického samosprávneho kra­ja.

Podľa vedúceho oddelenia rozvoja infraštruktúry cestovného ruchu na BBSK Petra Sárinca prvým skutočne viditeľným krokom, ktorý sa v uplynulom období podaril presadiť, bolo vybudovanie asi 700 informačných tabúľ v blízkosti ciest, ktoré upozorňujú na blízkosť turisticky zaujímavého miesta. „Pokiaľ viem, tak žiadne podobné projekty, ktoré by zviditeľňovali prírodu, pamiatky a tradičné podujatia, kraj v dohľadnom čase nechystá,“ uviedol. Odbor CR na BBSK má navyše v najbližších týždňoch prejsť reorganizáciou a tak o plánoch do budúcnosti sa nedá zatiaľ konkrétne hovoriť. Potenciál CR je podľa Sárinca v kraji obrovský. Zatiaľ neveľmi využité rezervy turizmu by mohli dokonca zamestnať minimálne tisícku nových ľudí.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM