Monika Obrtalová Rôzne

Začali hodnotiť energetickú hospodárnosť budov

Energetickú hospodárnosť vybraných budov v štyroch mikroregiónoch pod Poľanou začalo hodnotiť v týchto dňoch združenie Priatelia Zeme-CEPA. Nadväzujú tak na svoje doterajšie aktivity, ktorých cieľom je vytvoriť podmienky pre energetickú nezávislosť t

Pripomenula, že v decembri 2010 odovzdali predstaviteľom samospráv pod Poľanou energetické koncepcie, z ktorých vyplýva, že obce sa môžu stať energeticky sebestačné. Podmienkou je, že efektívne využijú ich súčasný potenciál úspor a lokálnych obnoviteľných zdrojov. Ďalším krokom združenia je posúdenie energetickej efektívnosti 50 vybraných verejných objektov. Medzi nimi sú napríklad školy, budovy obecných úradov, kultúrne domy, zdravotnícke zariadenia. Pre niektoré z nich zabezpečí združenie energetické certifikáty, zvyšné objekty zdokumentujú termovíznou kamerou.

„Samosprávy vďaka certifikátom získajú dôležité informácie o tepelno-technických vlastnostiach svojich objektov, najmä o kvalite izolácií ich obvodových stien, striech, vonkajších okien a dverí a odhalia miesta nebezpečných tepelných mostov a najväčších tepelných strát,“ povedala Michaela Vajová, koordinátorka projektu. Hodnotiace správy budú obsahovať konkrétne návrhy opatrení na rekonštrukciu objektov. To umožní samosprávam dobre stanoviť priority pri rozhodovaní o budúcich investíciách a ušetriť tak nemalé prostriedky.

Iniciatíva je súčasťou projektu Smerom k inteligentnému využívaniu energie na Poľane, ktorý financuje Rozvojový program OSN v rámci programu malých grantov GEF spolu s Priateľmi Zeme-CEPA. Podmienkou k spolupráci na energetickom hodnotení budov je záväzok samospráv postupne rekonštruovať posudzované objekty a zvyšovať ich energetickú efektívnosť.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM