Deti pomáhali ochranárom. Stavali bariéry pre migrujúce žaby
Zábrany na záchranu migrujúcich žiab v okrese Revúca pomáhali v piatok ochranárom stavať aj deti zo Špeciálnej Základnej školy v Revúcej. Ako povedal zoológ Národného parku Muránska planina (NP MP) Jerguš Tesák, v tomto roku je migrácia obojživelníkov oneskorená. Spôsobilo to najmä chladné počasie.
Ochrannú fóliu ukladali ochranári spolu s deťmi pri obci Muránska Lehota a pri Muránskej Dlhej Lúke. Aby ju žaby nedokázali podliezť, musí byť pevne ukotvená v zemi.
Deti si v praxi vyskúšali to, o čom sa učia
"Nám neprekáža pracovať s čakanom, lebo pomáhame žabám. O tom, prečo je dôležité zachraňovať tieto zvieratá, sa učíme aj v škole, " povedal jeden zo žiakov.
Pre učiteľov sú podobné aktivity spestrením vyučovania. „Máme veľmi dobrú spoluprácu s NP MP, deti sa už vopred pýtajú, kedy to pôjdeme robiť a doslova sa na to tešia. Sú to chlapci a dievčatá s mentálnym postihnutím, ale o to lepšie získavajú informácie, keď to vidia, skúsia, ohmatajú si to. Ľahšie sa im o tom aj učí,“ dodal učiteľ Drahoslav Kiš.
Migrácia cez cestu je pre nich nebezpečná
Žaby prečkávajú zimu zahrabané v zemi blízko vodných lokalít vhodných pre ich rozmnožovanie. Často pritom križujú cestné ťahy. Najmä na jar sa prebúdzajú takmer súčasne a pri prechádzaní cez cestu ich prichádzajú o život desiatky.
„Našou úlohou je postaviť zábrany a keď nastane migrácia, každý deň ich niekoľkokrát chodíme prenášať na druhú stranu vo vedrách. Zároveň nám táto forma slúži aj na zistenie, koľko žiab prezimovalo a ako sa populácie vyvíjajú. V tomto roku je migrácia oneskorená. Žaby síce začali tiahnuť už pred troma týždňami, no sneh a chlad ich zastavil“, povedal zoológ Tesák.
Úbytok žiab by mohol spôsobiť problémy
„Teraz sme museli reagovať operatívne vzhľadom na avizované oteplenie. Zatiaľ nevieme odhadnúť, čo to so žabami urobí. Občas už vidíme nakladené vajíčka v kalužiach, ktoré ale čoskoro vyschnú. Zostáva veriť, že žaby sa spoľahnú na svoj inštinkt a pôjdu na miesta, kde sa samé vyvinuli. Ak by ich rapídne ubudlo, mali by sme problémy najmä v lete, pretože obojživelníky sú veľmi dobrým regulátorom nepríjemného hmyzu,“ doplnil Tesák.