Iné športy

Zabudnite nachvíľu na olympiádu: Do Bystrice mieria najlepší výškari sveta

Rovnako je potešiteľnou správou informácia o prítomnosti 300 divákov, ktorí podľa presvedčenia organizátorov vytvoria povestnú žičlivú atmosféru.

Ilustračný obrázok k článku Zabudnite nachvíľu na olympiádu: Do Bystrice mieria najlepší výškari sveta
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

V poradí už 28. Banskobystrická latka bude mať najlepšiu možnú účasť vzhľadom na to, ktorí svetoví skokani v halovej sezóne súťažia. Sezónu na Slovensku začne aj olympijská víťazka Maria Lasickieneová, ktorá sa pod Urpínom predstaví už po štvrtýkrát, v minulosti vyhrala dvakrát v roku 2019 (200 cm) a 2018 (202), ešte bola aj štvrtá v roku 2015 (192).

Vrchol podujatia

Jej súboj s olympijskou bronzovou a vlaňajšou hviezdou latky Jaroslavou Mahučichovou (206) bude vrcholom podujatia. Ukrajinka začala sezónu tretím miestom v Hustopečiach. Na štarte nebudú chýbať ani prvé dve z moravského podujatia, ktoré zároveň vedú aktuálne svetový tabuľky (195), Britka Emily Borthwicková a Marija Vukovičová z Čiernej Hory. Ďalším zaujímavým doplnkom je strieborná z OH 2016, skúsená Bulharka Mirela Demirevová, ktorá už skočila v tomto roku 190.

Nechýbajú ani ďalšie olympijské finalistky z Tokia, štvrtá Iryna Heraščenková z Ukrajiny, piata Austrálčanka Eleanor Pattersonová (zároveň prvá zástupkyňa Oceánie v histórii pretekov), šiesta Safina Sadulajevová z Uzbekistanu, siedma Julia Levčenková z Ukrajiny. Celkove bude v 11-člennom štartovom poli až osem finalistiek posledných OH. Kvalitu dokumentuje aj fakt, že najhorší osobný rekord spomedzi štartujúcich je 195 cm.

Najlepší na svete

Mužská súťaž ponúka skokanov, ktorí sú aktuálne najlepší na svete. Senzáciou je zatiaľ Kórejčan Woo Sang-Hyeok, v sobotu v Hustopečiach posunul národný rekord na jednotkový výkon roka na svete 236 cm. Rovnako skvelú formu má aj všestranný skokan (olympijský finalista v diaľke a vo výške) JuVaughn Harrison z USA (posledný víkend halové maximum 232 cm) a tiež aj víťaz „latky“ z roku 2020 Kubánec Luis Enrique Zayas (230 tento rok).

Rovnako už v tomto roku skočil 230 aj skúsený Ukrajinec Andrij Procenko s maximom 240 cm. Príde aj japonský rekordér Naoto Tobe, ten vyhral BBL v roku 2019 (národný rekord má 235 cm). Skvelým obohatením je Rus Iľja Ivaňuk s osobným rekordom 237cm, bronzový z MS 2019 a ME 2018. Celkove sa predstaví deväť skokanov s osobným rekordom 230 a viac. Po ukončení kariéry Matúša Bubeníka, ktorý by mal byť medzi hosťami podujatia, sa ráta so štartom aktuálnej slovenskej jednotky Lukáša Beera (posledný víkend slovenský výkon roka 218). Premiéru v hlavnej súťaži bude mať ďalší Slovák Tomáš Zeman, ktorý si zlepšil tento rok halové maximum na 215 cm.

Jednotkový výškarsky míting s hudbou na svete bude podujatím striebornej kategórie Svetovej halovej tour (World Athletics Indoor Tour Silver) s bodovaním pre svetové rebríčky na úrovni B-kategórie. Rovnako je potešiteľnou správou informácia o prítomnosti 300 divákov, ktorí podľa presvedčenia organizátorov vytvoria povestnú žičlivú atmosféru.

V oboch súťažiach pôjde aj o kvalitnú možnosť plniť limity na halové MS (234 a 197), letné MS (233 a 196) a ME (230 a 195). Doteraz na BBL štartovali muži z 39 a ženy z 28 krajín, celkovo sa predstavilo 47 krajín, zo svetadielov chýbala iba Oceánia. Priamy prenos z oboch súťaží odvysiela stanica Joj Šport. Informácie pochádzajú z tlačovej správy organizátorov.

Zábery z poslednej Banskobystrickej latky nájdete v priloženej fotogalérii.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Banskobystrická latka 2021
26
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM