Za pokus vraždy manžela dostala desať a pol roka

Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici dnes vymeral trest desať a pol roka väzenia za pokus vraždy manžela 46-ročnej Marte Mokošovej z obce Stránska v okrese Rimavská Sobota.

Webnoviny -

Vyhovel tak prokurátorovi, ktorý požadoval dvanásť rokov väzenia, keďže prvostupňový súd uložil Mokošovej znížený trest deväť rokov odňatia slobody. Rozsudok je právoplatný.

Tragédia sa stala v novembri minulého roka. Marta pod vplyvom alkoholu po predchádzajúcej hádke kuchynským nožom bodla do hrudníka a krku svojho 47-ročného manžela Júliusa. Utrpel ťažké zranenia ohrozujúce život, ale útok prežil. Útočníčke po čine namerali viac ako tri promile alkoholu. Znalci z odboru psychiatrie a psychológie uviedli, že Marta konala v afekte a alkohol znížil jej ovládacie schopnosti. Mohla však rozpoznať nebezpečnosť svojho konania. Podľa znalcov obžalovaná nemusí absolvovať ochranné protialkoholické liečenie. Zo začínajúcej závislosti od alkoholu sa podľa nich dostane izoláciou vo výkone trestu. Obžalovanej hrozil trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo doživotie, pretože pokus vraždy spáchala na chránenej osobe. Prokurátor v záverečnej reči pre ňu tento trest nežiadal a poukázal na prevahu poľahčujúcich okolností, pričom nenašiel ani jednu priťažujúcu. Okrem priznania a oľutovania obžalovanej pomohlo i to, že pred spáchaním trestného činu viedla riadny život, nebola súdne trestaná a nezistil sa ani priestupok. Po čine privolala pomoc a sama zakryla manželovi spôsobené rany po noži, čím zabránila smrteľnému následku. Marte pomohol i to, že napadnutý manžel jej do väzenia napísal, že jej odpustil a chce, aby sa vrátila domov. „Súďte ma spravodlivo, ale ja som manžela nechcela zabiť. Za triezva by sa to nestalo. Žijeme spolu 24 rokov a manžel ma potrebuje," povedala Mokošová v záverečnej reči.

Okresný súd zohľadnil všetky poľahčujúce okolnosti a Mokošovej vymeral deväť rokov. Podľa názoru odvolacieho súdu však zníženie trestu bolo neprimerané. Preto jej sprísnil trest na desať a pol roka. Marta si trest odpyká v ústave so stredným stupňom stráženia. Všeobecnej zdravotnej poisťovni musí nahradiť 3 400 eur za lekárske ošetrenie a hospitalizáciu.

SITA

Odporúčame

Tento článok nie je možné komentovať.