Jakub Forgács Správy

Výzva bystrickým cyklistom: TOTO nerobte, mesto inak hrozí razantnejšími opatreniami

V auguste uplynie už sedem rokov od otvorenia banskobystrickej pešej zóny pre cyklistov. Nie všetci sa však na nej správajú tak, ako by mali.

Ilustračný obrázok k článku Výzva bystrickým cyklistom: TOTO nerobte, mesto inak hrozí razantnejšími opatreniami
1
Galéria
Zdroj: TASR

Koronavírus v posledných mesiacoch posadil do sedadla bicykla veľké množstvo obyvateľov mesta. Tento nárast sa prejavil aj na pešej zóne, ktorá sa stala prirodzeným bezpečným koridorom pre cyklistov. Nielen tých skúsených, ale aj pre rodiny s deťmi či starších ľudí. Vo výzve bystrickým cyklistom to píše Občianska cykloiniciatíva (OCI) Banská Bystrica.

Ako ďalej uvádza OCI BB, v poslednom období sa však zvýšila aj „odvaha“ niektorých cyklistov, ktorí nedbajú na základné pravidlá slušného správania sa a jazdia prirýchlo. „Nie je ich veľa, ale aj ten zlomok dokáže spraviť zlé meno slušnej väčšine. Chodcov následne nezaujíma, že pravidlá porušila len zanedbateľná časť cyklistov – neférový princíp kolektívnej viny použijú na všetkých,“ pokračuje.

Spomaľte a zvýšte opatrnosť

„Keďže nám ako občianskemu združeniu záleží nielen na zdraví a živote cyklistov, ale aj hlavných „obyvateľov“ pešej zóny – chodcov, chceli by sme všetkých cyklistov vyzvať, aby jazdili pešou zónou čo najpomalšie a najopatrnejšie. Zároveň prosíme, aby toto posolstvo šírili aj medzi svojimi rodinnými príslušníkmi a známymi,“ vyzýva OCI BB.

Ako ďalej spomína výzva, vybojovanie sprístupnenia pešej zóny pre cyklistov stálo roky presviedčania kompetentných a príprav. „A stále sme bez akýchkoľvek pochýb presvedčení, že pri súčasnom stave bystrickej cykloinfraštruktúry ide o jediné riešenie bezpečného a legálneho presunu cyklistov centrom mesta. Veríme preto, že sa nám spoločnými silami podarí spraviť pešiu zónu opäť o niečo bezpečnejšou a prirýchlo jazdiaci cyklisti budú túto prosbu rešpektovať. Vopred im za to ďakujeme,“ dodáva OCI BB.

Razantenjšie opatrenia?

Aj vzhľadom na tieto skutočnosti sa v stredu 1. júla o 15:00 na Námestí SNP (Čierny obelisk) bude konať spolu s mestskou políciou a OCI BB preventívne podujatie, ktorým chcú pripomenúť cyklistom a motoristom, že na pešej zóne sú stále len hosťami. Informovala o tom hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

„Miesto určené predovšetkým na relax a prechádzky častokrát narúšajú svojimi aktivitami a neprimeraným spôsobom a rýchlou jazdou neberú ohľad na ostatných. V prípade, že zaznamenáme počas leta viacero porušení, mesto pristúpi k razantnejším opatreniam.“ dodala Marhefková.

OCI BB zverejnila aj 6 + 1 TIP ako byť slušným cyklistom na peše zóne. Pozrieť si ich môžete v priloženej galérii

Foto: ilustračné

6 + 1 TIP ako byť slušným cyklistom na peše zóne
1
Galéria
Zdroj: OCI BB
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM