Vysoké koncentrácie peľu alergizujúcej pŕhľavy: V Bystrici namerali denné maximum!
Peľové spektrum v tomto i budúcom týždni na celom území Slovenska kvalitatívne aj kvantitatívne výraznejšie ovplyvní peľ paliny a ambrózie. Aké následky môže priniesť táto situácia?
Odborníci očakávajú významný nárast peľu týchto inváznych, silno alergizujúcich rastlín, informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.
Denné koncentrácie s vysokými hladinami
Denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých poklesnú už aj na strednom a severnom Slovensku. Denné koncentrácie peľu slabo alergizujúcej pŕhľavy sa výraznejšie nezmenia, denné koncentrácie spór plesní sa budú udržiavať vo veľmi vysokých hladinách na celom území Slovenska.
„V uplynulých dňoch sme na Slovensku zaznamenali dominanciu peľu slabo alergizujúcej pŕhľavy a peľu tráv. Druhé kvitnutie lipnicovitých tráv prinieslo vyššie koncentrácie ich peľu v ovzduší už len na strednom a severnom Slovensku. Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv zaznamenala monitorovacia stanica v Žiline. Na ostatnom území peľ tráv v ovzduší dosahoval už len stredné až nízke koncentrácie,“ uviedla Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ.
Pokračovala, že peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy dosahoval veľmi vysoké denné koncentrácie skoro na celom území – nízke hladiny peľu pŕhľavy uvádzala len monitorovacia stanica v Košiciach. V Banskej Bystrici namerali denné maximum – 747 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, v Žiline 588 a Bratislava udávala zachytené maximum peľu pŕhľavy 487 peľových zŕn.
Najvyššie hodnoty aj v Banskej Bystrici
Okrem peľu tráv a pŕhľavy sa v ovzduší vyskytoval peľ ružovitých rastlín, skorocelu, štiavu, rastlín z čeľade mrkvovitých, mrlíkovitých a astrovitých. Peľové spektrum sa už na väčšine územia rozšírilo o spomínaný peľ paliny a ambrózie, ktoré miestami dosiahli alergologicky významné koncentrácie. Najviac v Banskej Bystrici, Bratislave a Žiline.
Denné koncentrácie spór plesní v ovzduší opäť dosiahli najvyššie hodnoty v Bratislave, Banskej Bystrici a Žiline. Výraznejšie vzrástli denné koncentrácie spór rodu Alternária, Epicoccum i Stemphyllium. Rod Cladospórium si stále udržiava dominantné postavenie.
Foto: ilustračné