Výsledky zaujímavého prieskumu: Ako sa ľuďom žije v Banskej Bystrici?
Banskobystričania najviac dôverujú miestnym školám, no na druhej strane mladí ľudia, ktorí vychádzajú z týchto škôl, sa nemajú kde zamestnať. Výsledky nového prieskumu poukazujú aj na paradoxy.
Aj také sú výsledky prieskumu, ktorý v uplynulých mesiacoch zrealizovala Komunitná nadácia Zdravé mesto (KNZM) a Centrum dobrovoľníctva, v spolupráci s tamojšou katedrou sociálnej práce Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela (PF UMB).
Dobré školy, zlé možnosti zamestnania sa
„To, že sa ľudom v meste žije dobre, či veľmi dobre, označilo v prieskume až 68 precent obyvateľov,“ povedala šéfka nadácie Beata Hirt. „Avšak to, že tu máme skvelé školy, ale ľudia z nich sa nemôžu zamestnať, je pre mňa veľký paradox, ktorý nás všetkých núti zamyslieť sa nad tým, čo ďalej,“ dodala.
Nie príliš lichotivou vizitkou mesta je podľa nej aj to, že až 97 percent obyvateľstva pracuje vo firmách s menej ako 19 zamestnancami. Najväčší podiel pri tom tvoria malo a veľkoobchodné spoločnosti. „Je tu teda veľmi málo tvorivých a inovatívnych firiem,“ pripomenula.
Reagovalo vyše 800 obyvateľov
Výskum sa zameral na niekoľko okruhov – ľudia v meste, práca, bývanie a vzdelávanie, prostredie, v ktorom žijeme, voľný čas a cestovný ruch a sociálna práca. Výsledky prieskumu obsahujú štatistické dáta, ale aj údaje z dotazníkového prieskumu, ktorého sa zúčastnilo vyše 800 obyvateľov mesta. Zbierali a vyhodnocovali ich študenti katedry sociálnej práce PF UMB.
Podľa Alžbety Brozmanovej Gregorovej z PF UMB výsledky prieskumu (projektu) budú podkladom napríklad pre organizácie, ktoré sa venujú sociálnej práci, ale tiež pre nový Plán sociálneho a hospodárskeho rozvoja mesta Banská Bystrica. Výsledky sú však dôležité aj pre samotnú nadáciu a to na to, akým smerom sa má v budúcnosti zamerať.