VÝNIMOČNÁ akcia v srdci Slovenska: Spojí BEŽCOV a HENDIKEPOVANÝCH, láka aj na PROGRAM
Bežci budú spolu s vozičkármi naháňať kilometre pre dobrú vec spolu s ďalšími tisíckami bežcov na celom svete. A nielen to.
V nedeľu 10. mája 2026 sa po druhý raz uskutoční podujatie #BystricaBezBariér v Parku pod Pamätníkom SNP. Cieľom je spojiť zdravých ľudí s tými, ktorí majú zdravotné znevýhodnenie a všetkým ponúknuť príjemné športovo-kultúrne popoludnie plné zážitkov. Informovala o tom hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková so slovami, že súčasťou programu bude aj známy celosvetový charitatívny beh Wings For Life World Run, ktorý odštartuje o 13.00 hod.
„V tejto súvislosti bude v daný deň od 8.00 hod. do 18.00 hod. korčuliarska dráha pre verejnosť uzavretá,“ upozornila.
Beh pre dobrú vec
„Bežci aj účastníci na vozíkoch sa zapoja do spoločnej výzvy a symbolicky „nazbierajú“ kilometre na podporu výskumu poranení miechy, spolu s tisíckami účastníkov po celom svete, ktorí pobežia v rovnakom čase,“ spomenula Marhefková.
„Už minulý rok sme mohli zažiť výbornú atmosféru a podporiť túto peknú myšlienku. Podujatie, na ktorom sa stretnú zdraví bežci a bežkyne spolu s tými, ktorí mali menej šťastia, si zaslúži našu pozornosť. Pozývam vás, aby sme sa aj teraz všetci spojili pre dobrú vec. Je dôležité, aby sme sa vedeli vzájomne vnímať, rešpektovať a aby sme dokázali búrať nielen fyzické, ale aj psychické bariéry,“ pozýva primátor Ján Nosko.
Pestrý sprievodný program
Aj tí, ktorí sa na beh necítia, si však podľa slov Marhefkovej prídu na svoje. Organizátori pripravili pestrý sprievodný program – hudobné vystúpenia hudobníka Billyan a kapely Florabelle, gastro zónu či možnosť vyskúšať si paralympijské športy a stretnúť sa s našimi úspešnými paralympionikmi. Súčasťou podujatia bude aj Župná paralympiáda pre deti, živá knižnica, diskusie a workshopy zamerané na odstraňovanie bariér, a to nielen fyzických, ale aj spoločenských predsudkov.
V neposlednom rade sa najmenší môžu tešiť na maľovanie na tvár, alebo sa môžu zabaviť pri rôznych športových a vedomostných aktivitách, ktoré pripravilo Centrum voľného času Havranské, Centrum voľného času Junior, Mestský mládežnícky parlament Banská Bystrica a Národný inštitút vzdelávania a mládeže.
„Či už prídete behať, povzbudzovať účastníkov, ochutnať dobré jedlo alebo si len užiť príjemnú prechádzku, radi vás privítame v nedeľu 10. mája 2026 v krásnom prostredí Parku pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici,“ pozýva za organizačný tím Tomáš Dittrich z Neurogymu.
Záujemcovia o beh sa môžu registrovať na stránke www.wingsforlifeworldrun.com, kde si nájdu podujatie v lokalite Banská Bystrica. „Pre účastníkov bude na trati zabezpečené občerstvenie a v cieli ich čaká účastnícka medaila,“ dodala Marhefková.
Zábery z minuloročného podujatia nájdete v priloženej fotogalérii.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné
Ďalšie aktuálne správy