Marcel Páleš Krimi

Akcie autičkárov v Bystrici: Kde sa v meste kradnú autá najviac?

Oproti starému roku až trojnásobný nárast krádeží áut v Banskej Bystrici! Sú to príležitostní zlodeji, či ide o organizovaný zločin?

Ilustračný obrázok k článku Akcie autičkárov v Bystrici: Kde sa v meste kradnú autá najviac?
Zdroj: TASR

Krádeže motorových vozidiel patria k veľmi vážnym problémom majetkovej kriminality, pretože na ne sú často napojené aj iné druhy (pašovanie drog a zbraní, krádeže vlámaním atď.).

„Objasňovanie je nesmierne náročné, pretože po odcudzenom aute nezostane nič, žiadna stopa a často i tí, ktorí by mohli poskytnúť aké-také informácie polícii, sú neochotní s ňou spolupracovať,“ zdôraznila Mária Faltániová z Policajného zboru v Banskej Bystrici.

Kde sa kradlo posledne…

Polícia v Banskej Bystrici začala trestné stíhanie vo veci prečinu krádeže. „Doposiaľ nezistený páchateľ pravdepodobne v noci z pondelka na utorok (16.4.) ukradol osobné motorové vozidlo Škoda Octavia, vo farbe zelená metalíza s evidenčným číslom okresu Myjava,“ informovala Faltániová.

Vozidlo malo byť podľa polície zaparkované na parkovisku medzi obytnými domami na ulici THK v Banskej Bystrici. Nachádzali sa v ňom dve detské autosedačky a treková obuv. Krádežou vznikla majiteľovi z Brezovej pod Bradlom škoda odhadnutá na 17-tisíc eur.

Trojnásobný nárast!

Za prvé tri mesiace roku 2012 polícia zaevidovala v meste Banská Bystrica 6 ukradnutých motorových vozidiel. „V rovnakom období roka 2013 sme zaevidovali 18 ukradnutých motorových vozidiel. Najviac krádeží sme zaevidovali na sídlisku Fončorda a Sásová a najčastejšie sú odcudzené motorové vozidlá značky Škoda Fabia, Škoda Octavia a VW Passat,“ upresnila Faltániová.

Príležitostní aj profesionálni zlodeji

Páchatelia podľa polície najčastejšie odcudzia tie vozidlá, ktoré parkujú na ulici. Krádeží sa dopúšťajú príležitostní aj profesionálni zlodeji. „Príležitostní zlodeji využijú príležitosť, napr. otvorené auto, ľahko nadobudnuté či zabudnuté kľúče, staršie auto s nedokonalým bezpečnostným systémom, alebo ukradnú auto z frajeriny, aby sa ukázali pred kamarátmi – predviedli svoje vodičské umenie, či zručnosť v kradnutí. Títo sa zvyčajne povozia a vozidlo opustia,“ vysvetlila Faltániová.

Väčším nebezpečenstvom sú podľa polície profesionálni zlodeji, ktorých činnosť má prvky organizovaného zločinu. Pomáha im pritom špičková technika a sú napojení na medzinárodné organizované siete.„Preto žiadame vodičov motorových vozidiel, aby si po uzamknutí auta pri použití diaľkového ovládania, fyzicky skontrolovali potiahnutím kľučky dverí, či je vozidlo riadne uzamknuté, nakoľko v súčasnej dobe páchatelia využívajú rôzne elektronické prístroje, ktoré znemožňujú uzamknutie auta,“ zdôraznila Faltániová.

Výstraha pre vodičov

„V aute si nikdy nenechávajte doklady a iné cenné veci. Treba si uvedomiť, že ak vám niekto ukradne auto, v ktorom zostali vaše doklady (občiansky preukaz, vodičský preukaz) a doklady od vozidla (technický preukaz či osvedčenie o evidencii motorového vozidla), je takmer nemožné, aby polícia pri kontrole zistila, že ide o ukradnuté auto. Vtedy totiž každý zlodej tvrdí, že vozidlo si požičal od známeho, čo nie je možné hneď vyvrátiť, najmä ak vie príslušné dáta o tejto osobe z jej občianskeho preukazu. Pátranie po takomto aute sa sťaží a predĺži. Môže sa stať, že vaše auto už za niekoľko hodín po odcudzení nebude vôbec existovať, lebo ho medzitým rozoberú na súčiastky, alebo prevezú cez hranice,“ objasnila Faltániová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM