Tomáš Batiz Iné športy

Vlhová pred štartom novej sezóny: Necháme to plynúť bez konkrétnych cieľov

Petra Vlhová bude prvýkrát v kariére patriť k favoritkám na popredné umiestnenie hneď na otváracom podujatí Svetového pohára alpských lyžiarok.

Ilustračný obrázok k článku Vlhová pred štartom novej sezóny: Necháme to plynúť bez konkrétnych cieľov
Zdroj: TASR

Tradičný úvodný obrovský slalom je v rakúskom Söldene na programe v sobotu 26. októbra (10.00/13.00). Slovenská reprezentantka dosiahla najlepší výsledok na ľadovci Rettenbach v roku 2016, keď sa ôsmou priečkou premiérovo dostala do elitnej desiatky v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne. V predchádzajúcich dvoch ročníkoch sa jej v úvodnej súťaži až tak nedarilo, po šestnástom mieste (2017) ju vlani diskvalifikovali v druhom kole. To však ešte nepatrila medzi „obrákové“ hviezdy, definitívne medzi ne vtrhla na prelome rokov víťazstvami v Semmeringu a Maribore a všetko korunovala ziskom titulu majsterky sveta v Are. Po šampionáte triumfovala aj v Špindlerovom Mlyne a vo finále SP skončila v Soldeu tretia.

Okrem druhej pozície v hodnotení „obráku“ bude strieborné priečky obhajovať aj v klasifikácii slalomu a celkovom poradí SP, v ktorom nazbierala 1355 bodov. „Nadchádzajúca sezóna bude náročnejšia, lebo bude veľmi ťažké potvrdiť tú predchádzajúcu. S mojím tímom robíme všetko na sto percent, aby sme to potvrdili a možno aj zlepšili. Uvidíme, šport je nevyspytateľný, necháme sa prekvapiť,“ povedala 24-ročná Vlhová, na ktorú v novom ročníku nečaká žiadne vrcholná podujatie:

„Vo SP sa zameriame na celkové poradie i hodnotenia jednotlivých disciplín. Nesnažíme sa ísť za konkrétnym cieľom, nechávame to plynúť. Aj v predchádzajúcej sezóne sme to nechávali otvorené. Pre mňa je lepšie, keď nemusím myslieť na to, že chcem dosiahnuť niečo veľké, potom ma to trošku brzdí.“

Vlhovej sa na súťažných svahoch darilo napriek tomu, že ju od začiatku roka sprevádzali zdravotné problémy. Tie ju však úplne neopustili ani v medzisezónnom období a všetko vyústilo do operácie nosných dutín, ktorá ovplyvnila záver prípravy: „Na každú sezónu, či už je dobrá, alebo zlá, sa snažím pripraviť čo najlepšie. Vždy do toho dávam čo najviac a ani tentoraz to nebolo ináč. Držali sme sa toho čo vlani, akurát sme sa trocha viac zamerali na vrchnú časť tela.“

Slovenka naznačila svoje možnosti už aj v rýchlostných disciplínach, na MS získala striebro v kombinácii, no v príprave pod vedením talianskeho trénera Livia Magoniho dominovali jej tradične silné súťaže.*** „Väčšiu časť sme, samozrejme, trénovali slalom, obrovský a paralelný slalom. Jazdili sme aj rýchlostné disciplíny, ale približne 80 až 90 percent sme venovali technickým, pretože je veľmi náročné jazdiť všetko. Stále chceme zostať najmä pri technických disciplínach a nevybrať sa iným smerom. Uvidíme počas sezóny, bavila som sa s Liviom, ako to bude. Chceli by sme absolvovať aj rýchlostné disciplíny, no všetko budeme riešiť za pochodu, podľa toho, ako sa budem cítiť a ako sa mi bude dariť. Určite chceme štartovať v kombináciách, ale zjazdy a super-G uvidíme. Nechceme riskovať,***“ dodala Vlhová.

Na tieto rozhodnutia majú v tíme čas až po tom, ako si v Söldene odskúša formu vo svojej „zlatej“ disciplíne.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie