Správy

Vláda rozhodla: Odklepla desaťtisíce eur na obnovu pamätníka v Kremničke

Peniaze boli vyčlenené aj na obnovu areálu a pietnych miest Pamätníka obetí fašizmu v banskobystrickej Kremničke. Pozrite, aká suma!

Ilustračný obrázok k článku Vláda rozhodla: Odklepla desaťtisíce eur na obnovu pamätníka v Kremničke
15
Galéria

Na zabezpečenie podujatí, umeleckých realizácií a investičných akcií súvisiacich so 75. výročím skončenia sa druhej svetovej vojny bude zo štátneho rozpočtu vyčlenených 3 434 000 eur. Návrh Ministerstva kultúry (MK) SR v stredu schválila vláda.

Dočká sa aj pamätník v Kremničke

„Významné výročie je rámcom pre spomienkové a vedecké aktivity, vznik nových audiovizuálnych diel, výstavných a vzdelávacích projektov a tiež príležitosťou na zveľadenie pamätných miest, ktoré sú späté s druhou svetovou vojnou a jej obeťami,“ priblížil rezort v predloženom návrhu.

Najväčšia suma (500 000 eur) z kapitálových výdavkov je určená na komplexnú obnovu vojenského cintorína s pamätníkom Háj-Nicovô v Liptovskom Mikuláši, v meste sa 8. mája uskutočnia aj centrálne oslavy výročia.

50 000 eur pôjde tiež na obnovu areálu a pietnych miest Pamätníka obetí fašizmu v banskobystrickej Kremničke.

Na vojnové hroby aj výstavy

Na zvýšenie finančného príspevku na vojnové hroby vyčlenila vláda pre Ministerstvo vnútra SR 660 000 eur. Štvrť milióna eur prerozdelí vo forme jednorazového finančného príspevku medzi posledných žijúcich účastníkov Slovenského národného povstania (SNP).

Prostriedky sú určené i na realizáciu umeleckých podujatí, výstav, koncertov, akvizíciu nových zbierkových predmetov i tvorbu filmov. Ráta sa napríklad s podporou pokračovania série Moje povstanie – 12 krátkych filmov o hrdinstve obyčajných ľudí v SNP, stvárnených známymi osobnosťami. „Ďalšie predpokladané podujatia organizované k výročiu v roku 2020 budú financované z vlastných či iných zdrojov, napríklad prostredníctvom verejnoprávneho dotačného Fondu na podporu umenia alebo dotačných schém v pôsobnosti samospráv,“ uviedlo v predloženom materiáli ministerstvo.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Deň vojnových veteránov v Kremničke a uloženie pamätných kameňov
15
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM