Správy Samospráva

Viete o problémoch na cestách? Lunter predstavil NOVINKU pre mestá a obce, FOTO

Zástupcovia regionálnych združení miest a obcí rokovali s predsedom BBSK o viacerých témach. Reč bola o kríze spojenou s infláciou a vysokými cenami energií.

Ilustračný obrázok k článku Viete o problémoch na cestách? Lunter predstavil NOVINKU pre mestá a obce, FOTO
5
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Mestá a obce v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) budú môcť problémy na cestách II. a III. triedy v jeho správe nahlasovať kraju prostredníctvom novej webovej aplikácie. Na tlačovom brífingu po rokovaní so zástupcami regionálnych združení miest a obcí (ZMO), ktoré pôsobia v BBBSK, o tom informoval jeho predseda Ondrej Lunter.

Už od januára

„Je veľmi dôležité, aby sme mohli dostávať systematickú a pravidelnú spätnú väzbu od jednotlivých starostov. Starostovia najlepšie vedia, aké cesty sú v rámci ich katastra,“ uviedol Lunter. Ako dodal, novú webovú aplikáciu, prostredníctvom ktorej budú môcť samosprávy nahlasovať svoje podnety, spustí kraj začiatkom januára.

Zástupcovia regionálnych združení miest a obcí rokovali s predsedom BBSK o viacerých témach. Medzi nimi aj o projekte centier integrovanej zdravotnej a sociálnej starostlivosti, ktorý kraj spustil v Mikroregióne pri Slanej. „Je naším cieľom tento projekt rozšíriť na celé územie kraja. Dnes máme 24 funkčných zastúpení obcí, ktoré sa predbežne prihlásili, že oň majú záujem,“ uviedol Lunter s tým, že na zriaďovanie centier chce využiť externé zdroje a výzvy.

Témou bola aj kríza

Predseda kraja a zástupcovia regiónov hovorili aj o integrovanej územnej stratégii, v rámci ktorej je pre BBSK z európskych zdrojov pridelených vyše 174 miliónov eur. Finančné prostriedky sú určené na rozvoj samospráv aj vyššieho územného celku. Témou pracovného stretnutia bola aj aktuálna kríza spojená s infláciou a vysokými cenami energií či komunikácia s vládou.

„Spoločne vnímame akútny nedostatok funkčného dialógu a partnerstva s vládou. Vnímame, že informácie o jednotlivých legislatívnych zámeroch a informácie o tom, akým spôsobom vláda bude kompenzovať samosprávam to, čo sa momentálne deje, dostávame na poslednú chvíľu,“ skonštatoval Lunter. Ako dodal, všetky doterajšie opatrenia vlády, ktoré vplývajú na rozpočty samospráv, predstavujú spoločne s energetickou krízou pre BBSK zvýšené náklady vo výške viac ako 30 miliónov eur.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Predseda BBSK O. Lunter rokoval so zástupcami regionálnych ZMO
5
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM