Jaroslav Dodok Rôzne

VIDEO: Takto vyzeral Eko deň v komunitnej záhrade v Sásovej

Tvorbe voňavej bylinkovej špirály, reštaurovaniu nábytku, budovaniu ohniska s posedením a mnohým ďalším aktivitám sa počas voľného dňa venujovali Banskobystričania, ktorí v stredu 8. mája navštívili podujatie Eko deň v záhrade pri Komunitnom centre Sásová v Banskej Bystrici.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Takto vyzeral Eko deň v komunitnej záhrade v Sásovej
Foto: Jaroslav Dodok

Eko deň začal tvorivo

Dopoludnia naň podľa odhadu spoluorganizátorky Doroty Martincovej prišlo 30 – 40 ľudí. „Ľudia často voľný deň trávia doma zavretí v bytoch. To je úžasná príležitosť na to, aby sa stretli so svojimi susedmi. Práve v Sásovej je takýchto možností málo, takže v komunitnom centre a záhradke sme sa rozhodli pre nich vytvoriť možnosť spoznávať nových ľudí a nejakým spôsobom sa realizovať,“ odôvodnila Martincová.

Dopoludnia sa venovali prácam v záhrade. „Robilo sa jahodovisko zaujímavým spôsobom – sadilo sa do sena,“ pokračovala Martincová. Voňavá bylinková špirála je miesto, kde sa budú pestovať rôzne byliny do čaju ako mäta, medovka až po koreniny ako oregano. „Bylinková špirála je útvar, ktorý na jednom mieste umožňuje pestovať veľmi pestré bylinky,“ priblížila koordinátorka špirály Jana Klaudíniová. Tým, že ide o „kopček“, sú tam suchšie aj vlhkejšie miesta, na severe tieň, na juhu zasa slnko. „Dajú sa nájsť rôzne podmienky pre rôzne rastlinky,“ dodala Klaudíniová.

Workshopy zaujali aj deti

Spomínaný zreštaurovaný nábytok použijú v komunitnom centre a záhrade. Pre záujemcov pripravili organizátori aj workshopy o rôznych ekologických technikách v rámci tvorivých dielní či o bylinách. „Všetky byliny, o ktorých budeme hovoriť, rastú priamo v tejto záhrade, čo môže byť pre ľudí zaujímavé, lebo sem môžu prísť a natrhať si ich. Sú to čisté byliny. Veľa ľudí o tom nevie, že kúsok od svojho domu si môžu natrhať bio zdravé jedlo,“ konštatovala Martincová.

Ako priblížila, v pláne mali tiež variť vegánsky guláš a vysvetliť účastníkom environmentálne výhody takého jedla. „Je napríklad veľmi lacné, čo veľa ľudí prekvapilo,“ podotkla Martincová. Eko deň poskytol priestor aj street artovým umelcom z celého Slovenska, aby ozdobili fasádu komunitného centra. Na podujatí nechýba ani bazár, kde každý môže predať, darovať či vymeniť čokoľvek, čo je mu už na ťarchu, no inému sa môže zísť.

Video: Martin Potančok/Bystrica24

VIDEO: Takto vyzeral Eko deň v komunitnej záhrade v Sásovej
1
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM