VIDEO: Deň bielej palice preverí pozornosť Bystričanov. Na tomto priechode zbystrite

Za volantom zvýšte opatrnosť. Deň bielej palice upozorní vodičov, ako správne reagovať na nevidiacich chodcov.

Jakub Forgács

Poukázať na potrebnú zvýšenú ohľaduplnosť a pozornosť voči chodcom so zrakovým postihnutím je cieľom ôsmeho ročníka dopravno-preventívnej akcie Deň bielej palice. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) ju v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru (PPZ) a Mestskou políciou (MsP) hlavného mesta SR Bratislavy organizuje v piatok 13. októbra v 48 mestách Slovenska, na 55 priechodoch pre chodcov.

Bez pokút

„Od 8. do 12. 00 h sa bude na vybraných priechodoch pohybovať figurant, ktorý bude simulovať reálnu situáciu, keď chce slabozraký či nevidiaci človek prejsť na druhú stranu,“ informovala koordinátorka celej akcie Dušana Blašková z ÚNSS. Dodala, že situáciu bude v blízkosti priechodov monitorovať polícia, ktorá bude zastavovať vodičov. "Tých ohľaduplných policajti pochvália, tých, ktorí nedali prednosť, poučia o tom, ako majú správne reagovať. Keďže ide o preventívnu akciu, pokuty sa ukladať nebudú,“ uviedla.

Akcia bude prebiehať aj v Banskej Bystrici. Vodiči by mali zvýšiť opatrnosť medzi 9:00 a 11:00 na priechode na Námestí Slobody.

Zdroj: YouTube.com

Pomôže video

Zmysel akcie, ktorá sa koná pri príležitosti Svetového dňa bielej palice (15.10.), ozrejmila pretrvávajúcim trendom, keď mnohí vodiči stále nevedia správne reagovať a naznačiť chodcovi s bielou palicou to, že mu dávajú prednosť a môže bezpečne prejsť na druhú stranu. Upozornila, že často vodiči reagujú trúbením, svetelným blikaním alebo gestikuláciou. „Sú to však pre nás zmätočné signály, trúbenie je v doprave vždy primárne vnímané ako výstraha pred nebezpečenstvom. Blikanie svetlami alebo gestikuláciu nevidiaci, pochopiteľne, nevidí,“ vysvetľuje Blašková, ktorá je tiež zrakovo postihnutá.

Vodiči sa môžu na stretnutie s chodcom s bielou palicou pripraviť. V uplynulom roku vzniklo krátke inštruktážne video, ktoré ozrejmí, ako bezpečne identifikovať, kedy sa nevidiaci chystá vstúpiť na vozovku i to, ako chodca so zrakovým postihnutím adekvátne upozorniť, že môže bez obáv prejsť na druhú stranu vozovky. Video je možné nájsť na stránke ÚNSS.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame