Jakub Forgács Rôzne Správy

VIDEO a FOTO: Vrch pri Bystrici opradený tajomstvom. Vybrali sme sa na bájny Velestúr

Okolie Bystrice je plné zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. Jedným z nich je aj bájny Velestúr, známy najmä tajomnými nápismi vyrytými do skaly.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO a FOTO: Vrch pri Bystrici opradený tajomstvom. Vybrali sme sa na bájny Velestúr
14
Galéria

Tajomný Velestúr (1 254,4 m n. m.) je piatym najvyšším vrchom Kremnických vrchov. Nachádza sa len 15 minút chôdze od sedla Tri kríže, ktoré je významnou križovatkou turistických trás. Známym sa stal najmä pre runové nápisy, ktoré sú tu vyryté v skale.

Podľa mnohých historikov však ide o falzifikát z 19. storočia. V preklade nápisy hovoria: „Od severu prišiel Silan a rozbúral Kremnicu i Turovo a všetky hrady, i bolo rokov po Turovi dvestoosemdesiat."

Keď sme sa na Velestúr vybrali my, bol chladný jesenný deň. Vyrazili sme po modrej turistickej značke z Malachova, odkiaľ sme po asfaltovej ceste prešli k Ortútam a Ortútnemu jazierku. Po ďalšom stúpaní na lesnú cestu sme sa ocitli pri prepadline a my sme pokračovali doprava, až do sedla Tri kríže. K Velestúru odtiaľto vedie červená turistická značka.

Cestou k cieľu našej cesty nás sprevádzala stále hustejšia hmla. Tá tomuto bájnemu miestu zahalenému rúškom tajomstva dodala ešte viac tajomnej atmosféry. Presvedčiť sa môžete aj v priloženom videu a fotogalérii.

Zdroj: Dnes24.sk
V OBRAZOCH: Bájny Velestúr zahalený v hmle
14
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie