Viac zelene či cyklistiky v meste? Ľudia dostali páky presadiť to, čo im v Bystrici chýba!
Mať dobrý nápad, získať naň financie a uskutočniť ho. Takáto možnosť sa teraz ponúka Banskobystričanom. Je však otázne, či o tom domáci vôbec tušia.
Vo štvrtok popoludní sa prostredníctvom veľkej diskusie pre verejnosť veci opäť posunú ďalej. Jeden z hlavných aktérov myšlienky participatívneho rozpočtu v mesta Banská Bystrica Miroslav Šimkovič nám priblížil, ako sa darí realizovať novinku pod Urpínom. Minulý rok sa totiž začalo čoraz hlasnejšie hovoriť o zavedení participatívného rozpočtu v Bystrici. Navonok neznámy pojem sa stále viac skloňoval, až ho napokon mestskí poslanci odklepli.
„Doteraz tie stretnutia boli viac-menej o prípravách štatútu, čiže nejakých základných pravidiel, podľa ktorých by participatívny rozpočet v Bystrici mal bežať. Podarilo sa ho napísať, bol aj schválený na Mestskom zastupiteľstve v decembri, čo nás veľmi potešilo,“ priblížil Šimkovič.
Investovať do dobrých myšlienok
Ako ďalej Šimkovič uviedol, majú priateľov, ktorí im v zmysle know-how informácií pomáhajú a ktorí to rozbehli v Bratislave. Od januára tak Bystričania pripravovali prvé diskusné fórum, ktoré bude zamerané na to, aby sa ľudia, ktorí naň prídu, dozvedeli základné informácie o možnostiach participatívneho rozpočtu.
Čo vlastne prinesie prvé diskusné fórum? „Za pomoci moderátorov spolu vytvoria pravidlá, ktoré sa budú týkať toho, čo je prioritou záujmu ľudí. Napríklad niečo v meste chýbajúce, trebárs zeleň v meste, alebo nespokojnosť s výrubmi stromov. Niekto sa možno chce angažovať za viac cyklistiky v meste, alebo napríklad za viac možností pre deti na sídliskách,“ naznačil Šimkovič.
Takto vyzbierané nápady či problémy, ktoré občania v meste vnímajú, by sa potom mali stanoviť podľa priority a potreby. Následne sa zatriedia podľa tematických skupín, napríklad cykloiniciatíva, enviromentálne témy, doprava a podobne. "Keď dôjde k identifikácii tematických skupín, rozdelia sa občania do pracovných skupín. V nich budú generovať nápady, tiež konkrétne riešenia, predstavy, návrhy,“ ozrejmuje zámery diskusného stretnutia Šimkovič.
Balík s 20 000 € rozdelia občania
Na začiatku sa bude musieť určiť, ako sa rozdelí suma. 20 000 € podľa Šimkoviča veľa nie je. Teda otázne zostáva, či pôjde o jeden, tri, či viac projektov. Kľúčové v tomto období je podľa neho vedomie občanov o participatívnom rozpočte. Aby Bystričania vôbec tušili, že majú možnosť presadiť svoje nápady a rozhodovať o peniazoch, ktoré môžu byť investované do niečoho prospešného pre ich okolie.
Časť nápadov sa vyzbiera na prvom diskusnom fóre už tento štvrtok, priestor pre občanov avšak bude aj naďalej. Zasielať nápady môžu aj po diskusnom fóre. Určí sa totiž termín, do ktorého budú môcť nápady posielať. „Na tento účel je zriadená webová stránka, kde občania nájdu potrebné informácie. Dá sa na ňu dostať cez webstránku mesta, kde na pravej lište nájdu banner PR BB. Ide zároveň o myšlienku, aby bolo všetko čo najtransparentnejšie,“ usmernil Šimkovič.
Bystričania sa môžu vo štvrtok od 16:00 zúčastniť diskusie k participatívnemu rozpočtu, a to vo Veľkej sieni Mestského úradu v Banskej Bystrici.