Marcel Páleš Kultúra

Zaujímavosti o milovanej Bystrici: Čo symbolizuje súsošie varujúcich obetí?

Patrí medzi najznámejšie symboly mesta, turisti ho neprehliadnu. Nejeden Banskobystričan cezeň chodí pravidelne. Viete o Pamätníku SNP viac?

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavosti o milovanej Bystrici: Čo symbolizuje súsošie varujúcich obetí?
Foto: Juraj Kuboš

29. augusta 1969 bol verejnosti sprístupnený Pamätník SNP na Kapitulskej ulici 23. Bolo to pri príležitosti 25. Výročia samotného SNP. Pamätník sa stal nielen národnou kultúrnou pamiatkou, ale aj jedným zo symbolov mesta Banská Bystrica.

Autorom pamätníka je Prof. Ing. arch. D. Kuzma. Nachádza sa v juhovýchodnej časti historického centra mesta a jeho súčasťou je aj Múzeum SNP. Budova je pozostáva z dvoch častí, ktoré sú spojené zaskleným mostom. V strede medzi polovicami horí tzv. večný oheň pri hrobe neznámeho vojaka.

Pamätník je obklopený parkovo upraveným areálom so skanzenom ťažkej bojovej techniky z čias SNP. Najzaujímavejším exponátom je lietadlo Li 2. Múzeum zachytáva vývoj slovenskej spoločnosti v rokoch 1938–1945, najmä s podrobnosťami o národnooslo­bodzovacom boji a SNP. Môžete nájsť autentické fotografie a ostatné predmety.

Súčasťou Pamätníka SNP sú tiež pamätné tabule. Jedna je venovaná obetiam holocaustu na Sovensku (1939–1945), druhá konkrétne obetiam rómskeho holocaustu na Slovensku (1939–1945) a tretia patrí, podobne ako prvá, obetiam holocaustu. Môžete na nej nájsť aj tento text: „V rokoch holocaustu (1941–1943) ich zbavili základných občianskych prív a ľudskej dôstojnosti. Symbolom ich bytia sa stal krompáč a lopata. Väčšina z nich nasadila a mnohí aj obetovali svoje životy v slovenskom národnom povstaní…“

A čo vyjadruje bronzové súsošie Obete varujú, ktoré je umiestnené pri večnom ohni? Ide o zosobnenie utrpenia človeka a obetí vojny. V roku 1972 súsošie z Pamätníka SNP odstránili a umiestnili ho na pamätnom mieste v Kališti. Vrátené bolo v roku 2004. Autorom umeleckého diela je sochár J. Jankovič. Odhalenie prebehlo v roku 1969.

Neprehliadnite fotogalériu!

Zdroj: VKMK: Pamätníky a pamätné tabule Banská Bystrica

Foto: Juraj Kuboš

Juraj Kuboš foto SNP
5
Galéria
Foto: Juraj Kuboš
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM