Veľkolepé plány samosprávy: Do rozbitých ciest pôjdu milióny eur

Najhoršie a dlhodobo problémové úseky ciest v Banskobystrickom kraji sa konečne dočkali opráv. Necelé tri milióny eur sú len začiatok.

Eliška Šándorová
Ilustračný obrázok k článku Veľkolepé plány samosprávy: Do rozbitých ciest pôjdu milióny eur
Zdroj: TASR

Prvé opravy začnú na tých úsekoch ciest II. a III. triedy, ktoré sú v správe Banskobystrickej regionálnej správy ciest. V prvej etape je na to vyčlenených približne 2,7 milióna eur. V ďalších by na tento účel malo ísť ešte viac peňazí z prebytku hospodárenia kraja. O takomto riešení rozhodli krajskí poslanci, ktorí už schválili materiál s vyčlenenými úsekmi ciest.

„Dnes sme do posledného eura rozpočítali peniaze, z ktorých sa v prvej fáze opraví čo najviac úsekov. Schválenie materiálu je obrovský úspech, viedli k tomu dlhé a ťažké rokovania. Prešlo to jednohlasne,“ konštatoval po rokovaní predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba.

Čítajte aj: Cestujete vlakmi? Ohlásené meškania rýchlikov na trati medzi Bystricou a Bratislavou

Hoci cenový strop na opravu ciest v BBSK je daný, Kotleba predpokladá, že vo verejných súťažiach ceny ešte klesnú. Pri prerozdeľovaní hospodárskeho výsledku kraja budú v tomto roku nasledovať ďalšie etapy opráv ciest.

Ako zdôraznil, „my tie peniaze máme vďaka nášmu zodpovednému hospodáreniu a tá suma bude oveľa vyššia ako v prvej etape“.

Čakajte, ste v poradí

Na zasadnutie krajských poslancov prišlo aj 25 nespokojných starostov z okresu Rimavská Sobota, kde na opravu ciest budú musieť nejaký čas počkať.

„Tam to zlyhalo na vzájomnej komunikácii poslancov. Aby sa to už nestávalo, schválili sme taký ochranný mechanizmus, že za rozdelenie cestných úsekov v jednotlivých okresoch kraja, ktoré sa majú prioritne opravovať, budú musieť byť podpísaní všetci poslanci v danom okrese,“ dodal Kotleba.

Ako uviedol predseda dopravnej komisie, poslanec Juraj Družbacký, oslovili poslancov za jednotlivé okresy, aby v ďalších kolách rozhodli, ktoré komunikácie budú prioritou aj z pohľadu cestovného ruchu.

Trojnásobne viac?

„My dobre vieme, aké sú cesty v našom kraji. V ďalšom kole to bude o iných peniazoch. Predpokladáme, že výsledok hospodárenia by mohol byť vo výške okolo desať miliónov eur a vzácne sme sa zhodli s pánom predsedom, že asi tri štvrtiny dáme do kapitoly doprava. Každý chodí po cestách,“ dodal Družbacký.

V prípade mimoriadneho zasadnutia krajského parlamentu by podľa Družbackého už v máji mohli rozhodovať o použití prebytku hospodárenia a tým aj o druhom kole opráv ciest v BBSK.

Prečítajte si: SERIÁL: Najbizarnejšie križovatky v Bystrici. Aké riziká na vás čakajú pri benzínke v Radvani?

Zdroj: TASR

Odporúčame