Marcel Páleš Správy

Veľké sťahovanie v meste: Do prístavby Radnice presúvajú úradníkov župy

Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) aktuálne sťahuje svoje jednotlivé organizačné útvary do priestorov historickej Radnice na Námestí SNP, ktorá sa nachádza oproti hlavnej budove úradu.

Ilustračný obrázok k článku Veľké sťahovanie v meste: Do prístavby Radnice presúvajú úradníkov župy
Zdroj: TASR

Sťahovanie začalo v 40. kalendárnom týždni a odhadovaný čas sťahovania je podľa slov hovorkyne kraja Moniky Pastuchovej tri týždne. Ako dodala, presun sa realizuje tak, aby bolo len minimálne obmedzené fungovanie odborov a oddelení úradu.

Sťahujú sa viaceré organizačné útvary

„BBSK po schválení kúpy zadného traktu Radnice na Námestí SNP v mesiaci august definitívne uzavrel kúpno-predajnú zmluvu a zmluvu o spoločnom užívaní priestorov s MBB, a. s. Banská Bystrica. Z uvedených zmlúv vyplýva, že BBSK má predmet kúpy do mesiaca december v užívaní a do vlastníctva mu bude budova prevedená až po uhradení druhej splátky, t. j. po termíne 15. december,“ priblížila Pastuchová.

V auguste a septembri už kraj zabezpečoval technologickú prípravu na sťahovanie, ktorá zahŕňala napríklad pokládku podlahových krytín, vybudovanie serverovne, jej pripojenie na optický kábel poskytovateľa dátových a hlasových služieb a podobne. Tieto práce boli definitívne ukončené v 39. týždni.

Do Radnice sa sťahujú nasledovné organizačné útvary Úradu BBSK, ktoré mali doteraz sídlo v budove bývalého JUNIOR centra na Ulici J. Kráľa. A to odbor regionálneho rozvoja, odbor SO/RO pre regionálny operačný program, presúva sa aj odbor vzdelávania a kultúry, pričom oddelenie kultúry bude presťahované do priestorov historickej hlavnej budovy úradu na Námestí SNP číslo 23. Ďalej bude do Radnice presťahovaný Útvar hlavného kontrolóra, ktorý bol doteraz v nájme v budove mestského úradu v Banskej Bystrici a oddelenie zabezpečenia informačnej podpory z hlavnej budovy.

Kúpa za 1 270 000 €

Kúpu administratívnej prístavby Radnice od banskobystrickej mestskej obchodnej spoločnosti MBB, a. s. schválili krajskí poslanci na aprílovom zasadnutí zastupiteľstva. A to za účelom optimalizácie priestorového riešenia sídla Úradu BBSK. Prístavba Radnice predstavuje samostatne stojacu štvorpodlažnú budovu – novostavbu s dispozičným riešením určeným na administratívne využitie. Kraj ju kupuje za 1 270 000 eur.

Priestorovým problémom sa BBSK zaoberal už dlhodobejšie. Predchádzajúce riešenia, ktoré spočívali v zámene nehnuteľností medzi BBSK a MBB, sa nezrealizovali. Budovy, ktoré chcel kraj pôvodne zameniť, postupne odpredal vo verejných obchodných súťažiach. Prostriedky boli určené na prístavbu Radnice.

„Jedna z nehnuteľností, vďaka ktorej zásadným spôsobom chceme získať zdroje na dofinancovanie, je budova na Ul. J. Kráľa,“ priblížil na aprílovom zasadnutí vedúci odboru hospodárskej stratégie a riadenia majetku Úradu BBSK Maroš Hrádela.

Namiesto v štyroch budovách už len v dvoch

„Presťahovaním sa dosiahne to, že úrad bude namiesto štyroch budov sídliť už len v dvoch a dôjde k značnej úspore prevádzkových nákladov,“ konštatovala hovorkyňa. Prebytočnou budovou sa stala spomínaná na Ul. J. Kráľa. Bola vyhlásená za prebytočný majetok a ponúkaná vo verejných obchodných súťažiach na predaj. Zastupiteľstvo BBSK s odpredajom budovy súhlasilo.

Podľa návrhu by mal Úrad BBSK prebytočnú budovu uvoľniť do konca októbra, keď bude uhradená aj kúpna cena a budova bude následne prevedená do vlastníctva kupujúceho. Peniaze z predaja prebytočnej budovy budú použité na dofinancovanie druhej splátky zadnej časti Radnice. Budovu na Ul. J. Kráľa BBSK predáva za 572 000 eur.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM