Správy

Veľká POMOC pre študentov s HENDIKEPOM: Školy v BBSK chcú odstrániť BARIÉRY

Ak budú žiadosti úspešné, na školách pribudnú vyhradené parkovacie miesta pre ZŤP, bezbariérové vstupy do budov, v niektorých exteriérové či interiérové výťahy, bezbariérové toalety, schodiskové plošiny či bezbariérové trasy.

Ilustračný obrázok k článku Veľká POMOC pre študentov s HENDIKEPOM: Školy v BBSK chcú odstrániť BARIÉRY
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) schválilo vo štvrtok podanie žiadostí 14 krajských stredných škôl (SŠ) a jedného internátu, ako aj spolufinancovanie ich projektov na odstránenie fyzických bariér vo svojich priestoroch. Peniaze budú školy žiadať z plánu obnovy. TASR o tom informovala hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.

Bezbariérové vstupy aj toalety

„Sú to projekty v celkovej hodnote viac ako 3,1 milióna eur, na ktoré žiadame prostriedky z plánu obnovy cez výzvu ministerstva školstva. Tá bola špecificky určená pre väčšie školy s počtom žiakov nad 275 a zapojili sa do nej prakticky všetky naše školy, ktoré mohli a ktoré debarierizáciu neriešia v rámci iných eurofondových projektov,“ konštatoval predseda BBSK Ondrej Lunter.

Ide o šesť SŠ v Banskej Bystrici, dve SŠ a jeden školský internát vo Zvolene, dve školy v Rimavskej Sobote a po jednej v Žiari nad Hronom, Lučenci, Brezne a Modrom Kameni.

„Ak budú žiadosti úspešné, na školách pribudnú vyhradené parkovacie miesta pre ZŤP, bezbariérové vstupy do budov, v niektorých exteriérové či interiérové výťahy, bezbariérové toalety, schodiskové plošiny či bezbariérové trasy, ktoré umožnia ľuďom s telesným znevýhodnením dostať sa nielen do učební, ale i šatní, jedálne či telocvične,“ vysvetlil Lunter.

Desiatky postihnutých žiakov

Podľa výsledkov Eduzberu v tomto školskom roku navštevuje 59 SŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK 62 žiakov, ktorí sú v spoločnej kategórii: telesne postihnutý žiak, slabozraký, žiak so zvyškami zraku, nevidiaci, žiak s poruchou binokulárneho videnia a sluchovo postihnutý.

Ako šéf kraja dodal, bezbariérové školy môžu žiakom základných škôl pomôcť pri rozhodnutí, kam sa ísť ďalej vzdelávať.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM