Jakub Forgács Správy Samospráva

Vedeli ste, že v Bystrici žijú tisíce cudzincov? PREHĽAD, odkiaľ sú a ako im pomáha mesto

Bystrickí cudzinci pochádzajú z takmer 80 krajín sveta. Mesto preto realizuje projekt na podporu ich integrácie.

Ilustračný obrázok k článku Vedeli ste, že v Bystrici žijú tisíce cudzincov? PREHĽAD, odkiaľ sú a ako im pomáha mesto
Zdroj: TASR/Martin Baumann

V meste Banská Bystrica sa od 1. januára 2018 do 31. marca 2021 realizuje projekt KapaCITY – podpora integrácie cudzincov na lokálnej úrovni, ktorý je podporený Ministerstvom vnútra SR a prostriedkami z Európskej únie. Cieľom projektu je rozvoj odborných kapacít samospráv, komunikačných zručností a prenos dobrej praxe na lokálnej, regionálnej, národnej úrovni a so zahraničím. Informovala o tom hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Tisíce cudzincov

Mesto má podľa slov Marhefkovej záujem spoznať a pomáhať k samostatnosti ľuďom, ktorí si Banskú Bystricu vybrali za miesto svojho prechodného alebo trvalého bydliska po príchode zo zahraničia. „Vďaka projektu samospráva získala dôležité informácie, zrealizovala konkrétne kroky, a utvrdila sa v tom, že naše mesto je čoraz častejšie vyhľadávané ako druhý domov ľuďmi z rôznych krajín sveta,“ uviedla.

„V Banskej Bystrici aktuálne žije 2 830 cudzincov, nových Bystričanov, pochádzajúcich takmer z 80 krajín sveta,“ spomenula hovorkyňa.

Ako poznamenala, mnoho z nich nachádza v Banskej Bystrici podmienky pre štúdium, prácu či podnikanie. „Každý Banskobystričan vie, že tu žije mnoho významných zahraničných športovcov, hokejistov, lekárov, pedagógov na vysokých a stredných školách, lektorov cudzích jazykov či umelcov. Sú zastúpení takmer vo všetkých povolaniach, športových, kultúrnych a spoločenských aktivitách. Je dôležité, aby mesto poznalo svojich nových obyvateľov. Rovnako, ako je potrebné, aby aj títo obyvatelia dokázali so samosprávou komunikovať, nájsť potrebné informácie, podporu a pomoc v rôznych životných situáciách,“ pokračovala Marhefková.

Pomoc od mesta

Na podporu integrácie cudzincov v meste bola na webovom portáli vytvorená sekcia Noví Bystričania. „K ďalším aktivitám patrí spracovanie informačných letákov pre tých, ktorí práve do Banskej Bystrice prichádzajú, školenia pracovníkov MsÚči tvorba dokumentov miestnych politík s ohľadom na túto skupinu obyvateľstva. Novobystričania majú aj kultúrneho mediátora, ktorým je študent Gleb Fishchenko z Ukrajiny,“ spomenula hovorkyňa s tým, že zároveň sa môžu v prípade potreby obrátiť na kontaktnú osobu – Zuzanu Gajdošíkovú, ktorá im pomôže zorientovať sa v rôznych povinnostiach a úkonoch.

„Nečakáme len na to, kedy sa na nás cudzinci obrátia, ak potrebujú pomoc. Našou snahou v poslednom období bolo, a naďalej aj ostane, prinášať informácie aj v jazykoch menšín, aktívne šíriť dôležité oznamy a sieťovať aktérov, ktorí s cudzincami v našom meste pracujú. Teší nás aj snaha a chuť cudzincov zapájať sa do diania v meste. Svojimi aktivitami, nápadmi a podnetmi nám pomáhajú postupne tvoriť z Banskej Bystrice miesto, ktoré je otvorené, bezpečné a inkluzívne pre všetkých, nie iba tých, ktorí sa v ňom narodili,“ dopĺňa Zuzana Gajdošíková, vedúca Oddelenia medzinárodných vzťahov a zahraničného obchodu MsÚ v Banskej Bystrici.

Pandémia koronavírusu ovplyvnila životy nás všetkých, a ani noví Banskobystričania to spočiatku nemali jednoduché. „Mesto im doposiaľ poskytuje všetky dôležité informácie o ochorení COVID-19, o testovaní, fungovaní škôl a školských zariadení…,“ vymenovala Marhefková.

„Zahraničným študentom, ktorí v našom meste zostali, sme už počas prvej vlny koronavírusu poskytli ochranné rúška a počas celoplošného testovania sme pre nich vytvorili mobilné odberné miesto pri internátoch UMB,“ doplnila so slovami, že aktuálne sú im nápomocní pri informovaní vo veci prebiehajúceho sčítania obyvateľov.

Odkiaľ sú?

Na území mesta Banská Bystrica je z evidovaných 2 830 cudzincov 1 604 mužov a 1 226 žien. Z uvedeného počtu je podľa slov Marhefkovej 952 občanov členských štátov Európskej Únie a ich rodinných príslušníkov a 1 878 občanov tretích krajín.

„Okrem štátov únie sú to predovšetkým občania Ukrajiny (873), Ruskej federácie (309), Srbska (207), Číny (69), Veľkej Británie (66), Vietnamu (55). Evidujeme aj občanov Turecka, Albánska, Austrálie, Egypta, Filipín, Mexika, Venezuely, Kazachstanu, USA, Kanady, Indonézie, Palestíny. Z členských krajín sú najviac zastúpení občania Českej republiky (227), Poľska (154), Talianska (68), Francúzska 53, Španielska (47), Maďarska (34) a Chorvátska (22),“ vymenovala hovorkyňa.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM