Jakub Forgács Rôzne

Váš názor na to, čo vás v Bystrici štve: Povedzte to mestu natvrdo!

Žijeme v jednom meste, tak sa volá dotazníkový prieskum, ktorý spustilo mesto Banská Bystrica. Vďaka nemu môžu občania mesta nebojácne a natvrdo vyjadriť svoje názory na dianie a poukázať na problémy, ktoré ich trápia.

Ilustračný obrázok k článku Váš názor na to, čo vás v Bystrici štve: Povedzte to mestu natvrdo!
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk

Výskum prebieha od začiatku októbra, no presný termín ukončenia zatiaľ nie je známy – dotazník je v Radničných novinách a na webovej stránke mesta. „Zbieranie informácií sa bude realizovať dovtedy, kým nepríde dostatočný objem odpovedí na jeho relevantné vyhodnotenie,“ uviedla tlačová tajomníčka kancelárie primátora Barbora Winterová.

„Aby bol dotazníkový prieskum reprezentatívny, budeme sledovať štruktúru respondentov a „dohľadávať“ takých, ktorí sa nezapojili, napr. z niektorých mestských štvrtí, mladší ľudia alebo starší, muži resp. ženy a pod.,“ pokračovala Winterová. Obyvatelia môžu vyplniť dotazník buď elektronicky na webovej stránke Mesta alebo v papierovej podobe v Klientskom centre MsÚ.

Na čo bude prieskum slúžiť?

Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR) je strategický dokument, ktorým musí disponovať každá samospráva podľa Zákona o regionálnom rozvoji. Práve pre čo najlepšie navrhnutie dokumentu slúži spomínaný dotazník. Podobný dotazník sa robil už v minulosti, aby sa zistilo, čo je podľa ľudí dôležité a čo ich v našom meste najviac trápi. „V porovnaní s predchádzajúcim PHSR je veľa otázok rovnakých, aby sme mohli porovnať vývoj názorov ľudí,“ doplnila tlačová tajomníčka.

Mesto Banská Bystrica má schválený PHSR do roku 2013, preto ho treba obnoviť. „V súčasnosti Mesto pripravuje PHSR na obdobie rokov 2014–2020. Toto obdobie je zvolené aj preto, že je v súlade s programovým obdobím EU. V PHSR si zadefinujeme strategické ciele a opatrenia, ktoré chceme, aby boli v Banskej Bystrici realizované na dosiahnutie týchto cieľov. Na ne následne nadviažeme konkrétnymi aktivitami,“ spomenula.

Chcú vychádzať z názorov občanov

„Aby sme nerobili PHSR „od stola“, ale vychádzali z názorov občanov. Názor ľudí na fungovanie Mestského úradu je pre nás prioritne dôležitý. Z rovnakého dôvodu sme pristúpili aj k dotazníku pre podnikateľov a podniky v Banskej Bystrici, ktorý je rovnako sprístupnený na webovej stránke mesta,“ uviedla Winterová a doplnila, že pre mesto je dôležité vedieť, čo si myslia obyvatelia mesta, podnikatelia, majitelia podnikov, konatelia, manažéri o Mestskom úrade, ako sa im darí v podnikaní, aké sú ich potreby a zámery atď. Jeden zo zapojených v prieskume získa aj vecné ceny. „Spracovateľ venuje výhercovi balík kníh,“ dodala na záver.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM