V skanzene v Čiernom Balogu otvorili 20. sezónu, atrakciou je labyrint v tvare sovy
Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu otvoril v nedeľu jubilejnú 20. sezónu.
Návštevníci mali možnosť vidieť kultúrny program s detskými folklórnymi súbormi, ale aj to, ako vystrojiť noriky – kone muránskeho typu zo Strediska chovu koní Dobšiná, a tiež praktické ukážky lesnej pedagogiky či vábenie zveri.
„Po dvoch pandemických rokoch, počas ktorých sa otváranie Lesníckeho skanzenu nieslo v komornom duchu, sa 1. mája otvorili jeho brány širokej verejnosti v plnej paráde,“ uviedol pri tejto príležitosti riaditeľ Odštepného závodu Lesov SR Horehronie Martin Kovalčík.
Viaceré novinky
Organizátori predstavili ľuďom aj novinky. V priestore pri horárni vybudovali labyrint v tvare sovy. „Ide o zemný chodník, vyložený dubovými klátikmi so stopami lesných zvierat. Vo vstupnom priestore nájdu návštevníci netradičný fotorámik, okno s výhľadom na lesnú kaplnku a les, kde sa môžu odfotografovať zaľúbenci či rodiny s deťmi,“ priblížil novinky Kovalčík.
K ďalším novinkám patrí expozícia biosférickej rezervácie CHKO Poľana presťahovaná spod Dobročského pralesa do prístrešku so zelenou strechou.
„Každý rok sa snažíme zatraktívniť Čierny Balog a jeho okolie pre turistov. Napríklad aj realizáciou cyklotrasy smerom na Brezno či novým náučným chodníkom s názvom Banskými tradíciami,“ uviedol pri tejto príležitosti starosta obce František Budovec.
Výnimočný skanzen
Lesnícky skanzen je výnimočný tým, že sa radí medzi významné lesnícke miesta a zároveň tamojší Chodník lesného času, po ktorom ročne prejdú tisícky návštevníkov, je jedným zo 40 lesníckych náučných chodníkov v správe štátneho podniku Lesy SR.
Pri otváraní Lesníckeho skanzenu pred 20 rokmi mal náučný Chodník lesného času dĺžku 3 km a bol vybavený 36 informačnými panelmi.
Tohto roku je už vo Vydrovskej doline takmer 5 km dlhý chodník, má 87 panelov s informáciami o lese, o lesníkoch, o práci pre les, taktiež horáreň – múzeum, lesnícky minisvet, lesnú kaplnku, 16 strojových exponátov a hlavne voľne prístupný les s prirodzenými rastlinnými a živočíšnymi spoločenstvami.
Foto: archív, TASR