Jakub Forgács Správy

V Mestskom parku pribudli desiatky nových stromov za staré, ktoré vyrúbali, FOTO

V rokoch 2016 a 2017 bolo z parku odstránených 97 stromov. Výruby sa stretli s negatívnymi ohlasmi časti verejnosti. Nedávno nové stromy pribudli.

Ilustračný obrázok k článku V Mestskom parku pribudli desiatky nových stromov za staré, ktoré vyrúbali, FOTO
2
Galéria

Prechádzku Mestským parkom v Banskej Bystrici spríjemňujú ľuďom už desiatky nových stromov, ktoré pribudli ako náhradná výsadba za staré a choré dreviny, ktoré tam vyrúbali. Mohli ohroziť chodcov, ale i poškodiť ich majetok.

„Každý vyrúbaný strom je vždy nahradený novým kus za kus. Nedávno sme v parku vysadili 42 stromov, ktoré pribudli najmä do obvodu parku, čo je dané z historického hľadiska, ale aj do diagonál,“ uviedol Michal Valent, vedúci úseku údržby verejnej zelene mestskej organizácie Záhradnícke a rekreačné služby mesta, ktorá je správcom zelene v Banskej Bystrici.

V rokoch 2016 a 2017 bolo z parku po odbornom posúdení odstránených 97 stromov. Výruby sa stretli s negatívnymi ohlasmi časti verejnosti.

„Názor odborníkov je dôležitý a niekedy treba konať, no už vtedy sme sľúbili, že určite bude zrealizovaná náhradná výsadba. Ak ste nedávno boli v našom parku, mohli ste si všimnúť nové stromčeky v tejto lokalite. Verím, že javorom a lipám sa bude dariť a po schválení projektu na revitalizáciu parku pribudne i ďalšia zeleň,“ konštatoval banskobystrický primátor Ján Nosko.

Celkovo by počas roka malo pribudnúť 97 stromov v pôvodnej druhovej skladbe, pričom správca zelene pri výsadbe dbá aj na plán revitalizácie parku. Projekt, ktorý po verejných prerokovaniach podalo mesto, je v súčasnosti v procese posudzovania na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. V prípade úspechu sa v parku plánuje záhradnícke zdravotné ošetrenie 152 stromov a výsadba ďalších 64 vzrastlých stromov a 1229 drevín.

V OBRAZOCH: V bystrickom parku vysadili 42 nových stromov
2
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM