„V Koordinačnom centre občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu (VP
„V Koordinačnom centre občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu (VPN) bolo veľa ľudí. Štefan Kováč, Karel Sedlář a chodil pomáhať aj jeho otec, Igor Pohle, Pavol Katreniak, Ivan Bača a mnoho ďalších,“ vymenúva Maroš Krajčovič, bývalý predseda Krajského koordinačného centra VPN, podľa ktorého tam chodilo aj viac ľudí za novovznikajúceho KDH, ochranári ako napr. Milan Lichý a ďalší. O tom, kde všade sa VPN stretávala, ste sa na našom portáli mohli dočítať už nedávno.
A aké úlohy zohrala VPN v revolúcii? „V prvom rade sme organizovali večerné demonštrácie na námestí a pripravili sme v Banskej Bystrici generálny štrajk. Od počiatku sme hlavne organizovali a koordinovali výjazdové skupiny aktivistov, ktorí chodili do podnikov a okolitých obcí informovať občanov o dianí v Československu a získavali sme ich podporu,“ pokračoval Krajčovič.
Ako podotkol, rozdelili sa aj na komunikáciu s Prahou, Bratislavou, Košicami. „Postupne sa k nám začínali hlásiť aktivisti z okresných miest celého vtedajšieho stredoslovenského kraja. Organizovali sme verejné dialógy a iniciovali sme okrúhle stoly s vládnou a straníckou mocou od mestskej, cez okresnú, až po krajskú úroveň,“ povedal so slovami, že pomáhali aj sympatizantom a vznikajúcim bunkám VPN v podnikoch.
Ich práca však pokračovala aj po revolúcii. „Postupne sme získavali aj mandáty zdola. Viedli sme veľmi náročné rokovania o odvolávaní funkcionárov a poslancov FZ, SNR, KNV, ONV a MNV. Komunikovali sme s verejnou bezpečnosťou a ŠtB. Odhaľovali sme likvidovanie archívov KSS, ŠtB, či Pohraničnej polície. Zorganizovali napríklad aj celoslovenské zasadnutie zástupcov koordinačných výborov a neskôr aj celoslovenský snem,“ povedal Krajčovič a ako dodal, následne hľadali vhodných ľudí, ktorí nahrádzali odvolávaných funkcionárov.
Pozrite si v priloženej fotogalérii, ako prebiehal Generálny štrajk na bystrickom Námestí SNP!