Jakub Forgács Správy

V Bystrickom okrese platia hneď 2 výstrahy. Pripravte sa na takéto výčiny počasia

Nepodceňte varovania meteorológov, ktoré vydali pre náš okres. Potrápia nás vysoké teploty a hrozia aj búrky s krúpami. Pozrite kedy!

Ilustračný obrázok k článku V Bystrickom okrese platia hneď 2 výstrahy. Pripravte sa na takéto výčiny počasia
9
Galéria

Už teraz je vám horúco? Pripravte sa, že bude ešte viac. Na pondelok od 14:00 do 18:00 platí podľa Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ) v našom okrese výstraha 1. stupňa pred vysokými teplotami.

„V okrese Banská Bystrica sa miestami očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 – 34 °C,“ píšu meteorológovia, ktorí dopĺňajú, že vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. „Uvedená teplota vzduchu nie je v danej ročnej dobe a oblasti nezvyčajná, ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ dodávajú.

Týmto to však nekončí. Na webe SHMÚ uvádzajú aj výstrahu 1. stupňa pred búrkami. V Bystrickom okrese je vydaná od pondelka 14:00 do utorka 00:00 hod. „V okrese Banská Bystrica je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ upresňujú meteorológovia.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h),“ uvádza SHMÚ s tým, že intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).

Pozrite si v priloženej fotogalérii aj krásne zábery Bystričana Henricha, ktorý zachytil búrku nad Bystricou!

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Blesky nad Bystricou zachytené cez hľadáčik fotoaparátu
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie