Jakub Forgács Správy

V Bystrici žijú stovky ľudí bez domova. Kde sa môžu ukryť pred mrazmi?

Prednedávnom Bystricou otriasol prípad muža, ktorý zomrel na následky podchladenia pri železničnej stanici. Aké majú ľudia bez domova možnosti, aby sa ukryli pred mrazmi a nakoľko ich využívajú?

Ilustračný obrázok k článku V Bystrici žijú stovky ľudí bez domova. Kde sa môžu ukryť pred mrazmi?
Zdroj: TASR

V meste je približne 300 ľudí bez domova, z ktorých 210 je v zariadeniach, niektorí sú prechádzajúci pri hľadaní príležitosti alebo takí, ktorí sa zdržia po výkone trestu odňatia slobody. Pre spravodajský portál Bystrica 24 to uviedla hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová, „Cca 50 je takých, ktorí nechcú využívať sociálne služby z rôznych dôvodov (závislosť, neochota dodržiavať prevádzkový poriadok),“ poznamenala.

„Najviac ľudí bez domova sa zdržuje v zariadeniach sociálnych služieb pre túto cieľovú skupinu. Ďalej sa zdržiavajú v opustených objektoch, z ktorých nie sú vlastníkmi vyhadzovaní, v príbytkoch, ležoviskách a pod,“ vymenovala Mojžišová.

„Mesto prostredníctvom svojich zariadení sociálnych služieb krízovej intervencie a zariadení zriadených inými organizáciami poskytuje v celku približne 270 miest pre ľudí (jednotlivcov, rodiny s deťmi, seniorov, matky s deťmi), ktorí sa ocitli bez strechy nad hlavou. Tieto zariadenia sú rozdelené podľa cieľových skupín a na základe 25-ročných skúseností sú ďalej modelované cez priechodný systém sociálnych služieb a iných foriem bývania napojených na nájomné bývanie,“ uviedla ďalej so slovami, že minulý rok vyšlo zo siete mesta Banská Bystrica a Slovenského Červeného kríža Banská Bystrica 28 jednotlivcov a 12 rodín, a teda žijú v nájmoch bez toho, aby potrebovali pomoc (mesta, štátu či MVO).

Ohrevňa áno, stany nie

„V zime máme každý rok zriadenú „ohrevňu“. Je to priestor, v ktorom môžu ľudia bez domova počas nižších teplôt, a tiež z rôznych iných dôvodov, prečkať zimu bez poplatku. V súčasnosti nikto túto možnosť nevyužil. Okrem tejto neštandardnej pomoci, ktorá je na vyššej a efektívnejšej úrovni ako „stavanie stanov“, poskytuje mesto prostredníctvom deviatich zariadení sociálnych služieb krízovej intervencie celoročne pomoc pri riešení situácií takýchto obyvateľov v systémovej práci. Systémová práca je taká, na konci ktorej jednotlivec alebo rodina nepotrebujú pomoc, vedia samostatne žiť a úspešne zvládli proces osamostatnenia sa,“ pokračovala s tým, že teda nie sú závislí na pomoci druhých a žijú svoj život. „Nie vždy to zvládnu, no o tom je krízová intervencia, aby sme dosiahli cieľ ich osamostatnenia sa,“ doplnila.

Ak by podľa jej slov dopyt presiahol priestorové možnosti Ohrevne, majú pripravené aj iné varianty, nie však stany. „Je potrebné zdôrazniť, že veľa ľudí bez domova pomoc z vlastnej vôle odmieta z rôznych dôvodov, a teda sú na ulici dobrovoľne aj napriek tomu, že im mesto ponúka možnosti a kapacity sú voľné,“ dodala Mojžišová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie