Jakub Forgács Správy

V Bystrici vzdajú poctu dvojici partizánov. Navždy ich budú pripomínať kamene

Mladí bratia sa pred desiatkami rokov pridali k SNP. Skončili popravení fašistami spolu s ďalšími civilistami. Bystričania teraz spoznajú ich príbeh!

Ilustračný obrázok k článku V Bystrici vzdajú poctu dvojici partizánov. Navždy ich budú pripomínať kamene
Zdroj: TASR

Do Banskej Bystrice aj tento rok zavíta medzinárodný projekt Stolpersteine. „Uskutoční sa v pondelok, 8. augusta 2016 o 12:00 na Dolnej ulici č. 6. Tradícia podujatia spočíva v osádzaní pamätných kameňov pred domami obetí fašistov. Iniciátor tejto myšlienky Gunter Demnig vloží do chodníka ďalšie dva kamene,“ uviedla Dominika Mojžišová z Kancelárie primátora mesta. Projekt má dvadsať rokov a na Slovensku i v Banskej Bystrici sa kamene budú ukladať už po piaty raz.

„Dva pamätné Stolpersteine pripomenú príbeh bratov Rosenbergovcov, ktorí sa vo veku 19 a 21 rokov pridali ako partizáni k SNP. Fašisti ich po zajatí popravili spolu s ďalšími civilistami. Príbeh na mieste priblížia výpovede historičky a pamätníkov,“ pokračovala Mojžišová.

„Tento rok sa ukladanie Stolpersteinov nesie v znamení smutného precitnutia po parlamentných voľbách, keď sa ukázalo, že riziko návratu fašizmu tu stále je. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť opakovaniu tragickej minulosti, je nezabudnúť na ňu. Kamene pred domom obetí pripomínajú ich príbeh, pamätajme si ho.“ hovorí Andrej Čierny z OZ Antikomplex.sk, ktoré projekt prinieslo na Slovensko a koordinuje ho. Ukladanie pamätných kameňov sa okrem mesta pod Urpínom uskutoční aj v Smoleniciach, Piešťanoch, Prievidzi, Fiľakove a v Bratislave.

Čítajte tiež:

Odvekí rivali súperia na mnohých poliach. Padne rozhodnutie?

FOTO: Čierna škvrna na mape mesta: Za bystrickým gymnáziom vyrástla hŕba odpadu

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Leto v uliciach Banskej Bystrice
12
Galéria
Foto: Jaroslav Dodok / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM