Správy Samospráva

V Bystrici prebudujú 5 svetelných križovatiek: Čo všetko má prejsť ZMENAMI?

Projektom sa podľa slov mesta zvýši nielen bezpečnosť a komfort cestujúcich a chodcov, ale aj plynulosť cestnej premávky.

Ilustračný obrázok k článku V Bystrici prebudujú 5 svetelných križovatiek: Čo všetko má prejsť ZMENAMI?
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V Banskej Bystrici prebudujú päť svetelných križovatiek, ktoré umožnia aj preferenciu vozidiel mestskej hromadnej dopravy. Bude to na ceste popri Hrone od Štadlerovho nábrežia – banskobystrického nákupného centra až po križovatku Námestie slobody – Cesta k Smrečine. Informovala o tom hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.

Viac bezpečnosti a komfortu

Ako dodala, projektom sa zvýši nielen bezpečnosť a komfort cestujúcich a chodcov, ale aj plynulosť cestnej premávky.

„Cieľom je vybudovať najmodernejší systém inteligentného riadenia dopravy pomocou cestnej dopravnej signalizácie na piatich križovatkách na cestnom ťahu, ktorý patrí v Banskej Bystrici k najvyťaženejším. Súčasťou projektu bude prestavenie semaforov na jednotlivých úsekoch, ktoré zvýšia priepustnosť týchto križovatiek. Vďaka moderným technológiám budeme môcť získavať presné údaje o počtoch automobilov, cyklistov i peších a celkovej dopravnej situácii v meste,“ uviedol primátor Ján Nosko.

Podľa hovorkyne v súčasnosti sú na existujúcich križovatkách použité tri typy starých stožiarov s návestidlami, ktoré sú väčšinou po dobe životnosti. „Riadenie dopravy je riešené radičmi, prepojenými zastaranou kabelážou, ktoré majú pevne definované signálne plány. K dispozícii nie je vyhodnocovanie štatistických dát, ani on-line prispôsobovanie riadenia dopravy," zdôraznila.

Ďalšie aktuálne správy

Čo pribudne?

V rámci projektu bude inštalovaných 45 bezdrôtových magneto-detektorov pre identifikáciu vozidiel, 18 kamier a jedna cestná meteostanica. Na každej križovatke bude vybudovaný kamerový systém. Celkové výdavky projektu sú podľa samosprávy odhadované na 981-tisíc eur, z toho získané eurofondy tvoria 743-tisíc eur.

Marhefková tiež pripomenula, že poslanci mestského zastupiteľstva schválili návrh na predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok (NFP) na projekt „Modernizácia cestnej dopravnej signalizácie križovatiek na ceste I/66 v Banskej Bystrici“ v minulom roku. Samospráva sa rozhodla uchádzať o NFP z dôvodu, že cestná dopravná signalizácia na vytypovaných križovatkách je spolu s kamerovým systémom zastaraná, nedostatočne koordinovaná, bez moderných informačných systémov. „Aj to prispieva k tvoreniu dopravných zápch,“ ukončila hovorkyňa.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Aktuality z Banskej Bystrice

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM