Jakub Forgács Správy

V Bystrici máme najstaršiu katedru cestovného ruchu v strednej Európe!

Katedra cestovného ruchu a spoločného stravovania Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela sa dožila okrúhleho jubilea 50 rokov. V stredoeurópskom priestore predstavuje pracovisko s najdlhšou tradíciou vzdelávania v cestovnom ruchu.

Ilustračný obrázok k článku V Bystrici máme najstaršiu katedru cestovného ruchu v strednej Európe!
Zdroj: Dnes24.sk

Katedra cestovného ruchu a spoločného stravovania Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela (EF UMB) v Banskej Bystrici, ktorá v tomto akademickom roku oslavuje 50. výročie svojho založenia, si svoj vznik bude pripomínať v nasledujúcich mesiacoch viacerými podujatiami. Vyvrcholením bude medzinárodná vedecká konferencia na tému Vzdelávanie mládeže v cestovnom ruchu a uľahčenie jej vstupu na trh práce, ktorá sa uskutoční 3. a 4. apríla 2014.

Funguje už od roku 1964

Katedra cestovného ruchu a spoločného stravovania bola zriadená v roku 1964 na pôde vtedajšej Fakulty odvetvových ekonomík Vysokej školy ekonomickej v Bratislave. „V roku 1973 prešla do Banskej Bystrice, kde na jej základe v roku 1977 vznikla Fakulta ekonomiky služieb a cestovného ruchu Vysokej školy ekonomickej s federálnou pôsobnosťou, ktorá sa v roku 1992 stala spoluzakladateľkou Univerzity Mateja Bela ako jej Ekonomická fakulta,“ informovala Ľuboslava Divoková z referátu pre styk s verejnosťou EF UMB.

Katedra predstavuje v stredoeurópskom priestore pracovisko s najdlhšou tradíciou vzdelávania v cestovnom ruchu. „V študijnom odbore Cestovný ruch ponúka vzdelávanie v bakalárskom, inžinierskom a doktorandskom stupni štúdia,“ pokračovala Divoková a ako doplnila, v rovnakom odbore sú EF UMB priznané práva uskutočňovať habilitačné konanie a konanie na vymenovanie profesorov.

Stovky úspešných absolventov

Od roku 1968 katedra vydáva vedecký časopis Ekonomická revue cestovného ruchu. "Po roku 1990 členovia katedry publikovali sedem vedeckých a 33 knižných monografií, katedra organizovala 28 vedeckých konferencií, z toho desať v spolupráci, vydala 20 zborníkov, z toho desať vedeckých zborníkov, vymenúva.

Katedra dlhodobo spolupracuje s organizáciami cestovného ruchu na Slovensku, univerzitnými a vysokoškolskými pracoviskami doma a v zahraničí, je členom viacerých medzinárodných organizácií v cestovnom ruchu. Do výučby na katedre sa pravidelne zapájajú úspešní absolventi, odborníci z praxe a profesori z prestížnych univerzít a vysokých škôl v zahraničí.

Katedra cestovného ruchu a spoločného stravovania položila nielen základy vysokoškolského vzdelávania v cestovnom ruchu na Slovensku, ale aj rozvoja teórie cestovného ruchu. "Do praxe uviedla stovky úspešných absolventov, ktorí sa uplatnili v orgánoch riadenia cestovného ruchu, v podnikoch a organizáciách cestovného ruchu doma a v zahraničí, dodala na záver Divoková.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM