Jakub Forgács Správy

V Bystrici chcú obnoviť hrob významnej spisovateľky. Mesto vyzýva ľudí, aby prispeli tiež

Terézia Vansová žila 31 rokov v Banskej Bystrici, kde aj zomrela. Jej hrob je národná kultúrna pamiatka, no už niekoľko rokov je v zlom stave.

Ilustračný obrázok k článku V Bystrici chcú obnoviť hrob významnej spisovateľky. Mesto vyzýva ľudí, aby prispeli tiež
2
Galéria

Banská Bystrica má bohatú históriu, ktorá sa nespája len s udalosťami či nádhernými budovami. V našom meste žilo veľa zaujímavých osobností, ktoré tu pôsobili, tvorili a banskobystrické ulice nesú ich mená dodnes. Jednou z nich je aj významná slovenská spisovateľka a národná buditeľka Terézia Vansová, ktorej hrob sa nachádza na Evanjelickom cintoríne v meste pod Urpínom a v súčasnosti je potrebná jeho obnova. Informovala o tom hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová.

Terézia Vansová žila 31 rokov v Banskej Bystrici, kde aj zomrela. Počas svojho života tu písala, prekladala, zbierala recepty, revidovala staršie práce, redigovala Slovenskú ženu a prispievala do Šoltésovej Živeny. Jej Sirota Podhradských sa stala prvým dievčenským románom, jej Nová kuchárska kniha bola prvou v slovenčine písanou kuchárskou knihou, ktorú napísala žena. Za román Kliatba, ktorý sa odohráva aj v našom meste, dostala štátnu cenu.

„Jej hrob je národná kultúrna pamiatka, no už niekoľko rokov je v zlom stave, a tak musí byť zrealizovaná rozsiahla oprava. Nachádza sa na pozemku Evanjelickej cirkvi a. v., no nie je v jej majetku. Aj napriek tomu, že nie je ani v majetku mesta Banská Bystrica, spoločne sa usilujeme o jeho záchranu a hľadáme možnosti pre jeho zachovanie. Mesto preto pristúpilo k demontáži zvislých nápisných dosiek trojhrobu a po oprave zabezpečíme bežnú údržbu, ktorá pozostáva z čistenia kameňa či obnovy písma,“ pokračovala Mojžišová.

„Dňa 10. októbra uplynie 77 rokov od úmrtia Terézie Vansovej, a preto vyzývame všetkých, ktorí môžu na opravu prispieť akoukoľvek čiastkou, aby tak urobili a pripojili sa k iniciatíve Banskej Bystrice, Tisovca, rodnej Zvolenskej Slatiny, Evanjelickej cirkvi a. v. a ďalším spolkom či jednotlivcom,“ dodala so slovami, že viac informácií o dobrovoľnom príspevku nájdete na stránke alebo priamo na Evanjelickej fare v Lazovnej ulici 42 v Banskej Bystrici počas pracovného týždňa od pondelka do piatka v čase od 8:00 do 12:00,

V OBRAZOCH: Hrob Terézie Vansovej čaká na obnovu
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM