Monika Obrtalová Rôzne

V blízkosti Bystrice vyrástli čierne skládky pneumatík

Skládky pneumatík v objeme asi dvoch nákladných áut objavil pred niekoľkými mesiacmi jeden z našich čitateľov, ktorý nás na spomínané miesto aj zaviedol. Kopy opotrebovaných pneumatík sa nachádzajú v okolí Mičinskej cesty a medzi Hornou Mičinou a obc

„Prvú skládku som objavil pred pár mesiacmi a neveril som vlastným očiam. Také veľké množstvo odpadu sem mohli doviezť len nákladným autom. Ako sa však sem dostali je otázne, pretože prístupová cesta je uzavretá závorou,“ začína svoje rozprávanie nálezca skládky Ján Kapusta. S otázkou, kto tento odpad do prírody vysypal, sme sa obrátili priamo na banskobystrický magistrát. Ten o skládke až do nášho upozornenia nevedel a do dnešnej doby nebol dokonca na mestský úrad v tejto súvislosti podaný žiadny podnet alebo oznámenie. „Na základe tohto podnetu pracovníci mestského úradu vykonali 4. januára obhliadku predmetnej lokality. Opotrebované pneumatiky zamestnanci našli a vzhľadom na množstvo je pôvodcom pravdepodobne právnická osoba a nejedná sa o komunálny odpad,“ objasnil Peter Suchý, vedúci oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev MsÚ Banská Bystrica.

Ak sa nezistí osoba zodpovedná za umiestnenie odpadu v okolí Mičinej, podľa zákona zabezpečí zhodnotenie alebo zneškodnenie odpadu na vlastné náklady príslušný obvodný úrad životného prostredia. Nakoľko sa skládka nachádza na katastrálnom území obce Horná Mičiná, „zhodnotenie alebo likvidácia predmetnej skládky teda nie je v kompetencii samosprávy Mesta Banská Bystrica, v danej veci je oprávnená konať Obec Horná Mičiná a Obvodný úrad ŽP v Banskej Bystrici,“ vysvetlil Suchý. Druhá skládka sa nachádza medzi obcou Horná Mičiná a Môlča. Pán Kapusta ju našiel už pred dva a pol rokom a riadne ju na príslušný úrad aj nahlásil. Do predmetnej lokality privolali aj štátnych policajtov a prípad sa riešil aj vo viacerých médiách. Skládka sa však na tom istom mieste nachádza dodnes a doteraz sa podľa jej objaviteľa nepodnikli nijaké kroky na jej likvidáciu. Peter Suchý sa v písomnom stanovisku vyjadril, že táto skládka nebola mestu známa a že platí to čo pre vyššie uvedenú skládku.

Slovenský prírodovedec Miroslav Saniga má z čiernych skládok hlavu v smútku: „Z mojej strany, ako milovníka prírody, je to doslova barbarsky čin, niečo nehanebné. Už len z estetického hľadiska sme ako ľudia "pokazili“ čistú prírodu, nehovoriac o záťaži chemickej, keď sa takéto ľudské výtvory rozkladajú v prírode desiatky rokov. Tí, čo takýto čin dokážu vykonať, sú barbari a nie sú hodní nosiť pomenovanie „Homo sapiens,“ rozhorčene reagoval.

Kvôli predchádzaniu tvorby čiernych skládok má banskobystrický magistrát už niekoľko rokov pripravené riešenie v podobe zberne triedeného odpadu „Dechetteries“ v Radvani. Samospráva Mesta Banská Bystrica takisto každoročne v marci a apríli organizuje akciu za "Krajšie mesto“, kde majú obyvatelia sami možnosť prispieť ku skrášleniu svojho okolia. „Je zarážajúce a nepochopiteľné, že aj napriek daným opatreniam, ktoré mesto prijalo, aby predchádzalo vzniku nelegálnych skládok, k ich vzniku stále dochádza. V minulom roku bolo na území mesta odstránených takýchto skládok až 18,“ uzavrel Suchý. Celá situácia okolo čiernych skládok je v súčasnosti v štádiu riešenia a v prípade nových informácii sa téme ešte budeme venovať.

ddk

V blízkosti Bystrice vyrástli čierne skládky pneumatík
1
Galéria
pneumatiky BB
11
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM