Marcel Páleš Kultúra

Pod Urpínom už roky žije literárny klub: Jeho členom môžete byť aj vy!

V Banskej Bystrici sa pravidelne stretávajú členovia literárneho klubu, ktorý vám dnes predstavíme. Aj vy sa môžete stať jedným z nich!

Ilustračný obrázok k článku Pod Urpínom už roky žije literárny klub: Jeho členom môžete byť aj vy!
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk

Literatúra aj v súčasnosti patrí medzi javy, cez ktoré sa darí úspešne odovzdávať hodnoty, združovať ľudí a neraz ich robiť lepšími.

Kedy a kde sa to celé začalo…

Literárny život v Banskej Bystrici sa v druhej polovici 20. storočia do veľkej miery viazal na existenciu pedagogickej fakulty, najmä katedry slovenského jazyka a literatúry. Jej pedagógovia okrem vzdelávania budúcich učiteľov aktívne pôsobili v stredoslovenskej odbočke Zväzu slovenských spisovateľov, spolupracovali so Stredoslovenským vydavateľstvom, s redakciami tlačených periodík či rozhlasového štúdia, ako aj s kultúrnymi a spoločenskými organizáciami v regióne.

Mená Viliam Marčok, Ivan Plintovič, Zdenko Kasáč, Eduard Gombala, Milan Jurčo, Ján Findra a ďalší zaručovali veľkú mieru odbornosti, kreatívnosti a zodpovednosti. „Niet sa čo čudovať, že ich študenti sa na nich často obracali so žiadosťou o posúdenie ich literárnej „produkcie“. Nebolo ich málo, preto sa začali prirodzene stretávať v priateľských partiách na internáte,“ načrtáva zrod známeho literárneho klubu publicistka a múzejníčka Jana Borguľová.

Časom sa z toho vyvinul akýsi literárny klub zvaný LITERA. Nebola to márna námaha, z tohto hniezda vyleteli do slovenských literárnych a kultúrnych kruhov Ladislav Ballek, Ján Fekete, Štefan Balák, Peter Mišák, Jozef Beňovský, Miroslav Bielik, Dušan Mikolaj, Dušan Kyzek a mnohí ďalší. Dodnes s vďakou spomínajú na toto obdobie a vzťah so svojimi učiteľmi nikdy neprerušili. Sedemdesiate roky však takejto činnosti nepriali a klub v pôvodnej forme prestal pracovať.

2× do tej istej rieky nevstúpiš!

Absolventi a hlavne absolventky pedagogickej fakulty boli v meste vysoko koncentrovaní vo vzdelávacích a kultúrnych inštitúciách, najmä v Literárnom a hudobnom múzeu. Bolo len otázkou času, kedy sa zrodí myšlienka na vytvorenie literárneho klubu. „Zárodok sa vylúpol v literárno-historickom odbore miestnej organizácie Matice slovenskej, ktorý som v tom čase viedla. Jedna z jeho členiek vyslovila želanie dať priestor súčasným talentovaným adeptom literárnej múzy,“ opisuje Borgulová.

Na jej podnet vyšiel začiatkom mája 1991 v okresných novinách Priekopník oznam o možnosti predstaviť sa so svojou tvorbou širšej verejnosti na podujatí v priestoroch Domu Matice slovenskej. Vážnosť tomuto stretnutiu dodala prítomnosť pedagógov z PdF Ivana Plintoviča, Zdenka Kasáča a Brigity Šimonovej, ktorí prednesenú tvorbu podrobili odbornému hodnoteniu. „Podujatie malo jednoznačný úspech, našlo sa dostatok odvážnych autorov, debata bola produktívna, kritická i žičlivá, v tej prepolitizovanej dobe nechýbala radosť z tvorivej atmosféry,“ dodáva Borgulová.

Padlo teda rozhodnutie, že od septembra toho istého roku začne svoju činnosť literárny klub a jeho odbornými gestormi budú tak ako pred rokmi Ivan Plintovič a Zdenko Kasáč, domovskú pôdu a zázemie poskytne Literárne a hudobné múzeum. „Spomínaní pedagógovia s múzeom úzko spolupracovali. A keďže tradície sa majú ctiť, nový literárny klub dostal staronový názov LITERA s číslovkou 2 (veď do tej istej rieky dvakrát nevstúpiš!),“ vysvetľuje s úsmevom Jana Borguľová.

Skvelý rozbeh pokračovania

Pre adeptov literárnej múzy boli kontakty s osobnosťami veľmi dôležité a motivujúce. „Škoda, že osobne už nemohol podporiť novú banskobystrickú krv básnik Mikuláš Kováč, nedovoľoval mu to jeho zdravotný stav (zomrel v máji 1992). Ale informovaný o činnosti klubu bol a držal nám palce. Na naše stretnutia prichádzali iní známi autori – Pavel Hrúz, Zlata Solivajsová, Dušan Mikolaj, Ján Petrík a ďalší,“ približuje Borgulová. K práci v klube sa pridal aj vtedy mladší člen katedry slovenského jazyka a literatúry z UMB Vladimír Patráš, nielen ako odborník, ale zároveň aj autor.

V súčasnosti je klub zložený prevažne z komunity zrelších ľudí, ktorí veľmi radi medzi sebou privítajú literárny dorast. Za vyše dvadsať rokov činnosti prešlo klubom okolo 150 autorov s rozličným naturelom, spôsobom písania i myslenia. Tí najvernejší majú za sebou kvalitatívny vývoj. Pracovali na sebe, prezentovali sa a získavali spätnú väzbu, s úspechom sa zúčastňovali literárnych súťaží. Vydávali vlastné básnické zbierky, poviedky, romány. Sú nimi napríklad Dušan Jarina, Július Lomenčík, Jana Chorvátová, Elena Cmarková. K oporám klubu patrí aj niekoľko seniorov s mladíckou dušou, bez nich by to nebolo ono, napríklad Božena Tesárová, Jozef Havran, Július Voskár, Igor Chromek či Danica Balážovičová.

„Za ostatné roky prišli do klubu veľmi aktívni členovia, ktorým nestačí klasická činnosť. Potrebujú okolo seba väčší frmol,“ načrtáva Borgulová. Napríklad Miroslav Kapusta si vzal na plecia „bremeno“ usporadúvania letných literárnych prezentácií na banskobystrickom námestí pod názvom Ars Poetica Neosoliensis, ktoré následne prerástli do celoročného cyklu. Účinkujú v ňom nielen členovia literárneho klubu v meste, ale aj ďalší známi i menej známi autori z celého Slovenska.

„Ďalším krokom bolo vytvorenie literárnej skupiny spriaznených duší z klubu – Generácia nula (Peter Papšo, Marcel Páleš a Miroslav Kapusta, Janka Olejová a Pavol Korba), okrem vydávania spoločných zborníkov usilovne putujú po knižniciach a školách kraja, kde šíria svoju tvorbu na radosť prítomných návštevníkov,“ hovorí Borgulová.

Šanca pre vás!

Boli sme zvedaví, či do literárneho klubu Litera 2 môže prísť ktokoľvek, napríklad aj ľudia, ktorí len chcú písať. „Žiadny klub z talentovaného autora uznávaného spisovateľa neurobí. Dá mu však priestor, podnety, konfrontáciu, schopnosť vnímať toho druhého. Naučí ho verejne prezentovať tvorbu, nebáť sa diskutovať, obhajovať svoj názor. Dá mu radosť z blízkosti ľudí na rovnakej vlnovej dĺžke, priateľstvo a priazeň. A keď tvorbou neuspeje, je z neho aspoň citlivý čitateľ a propagátor literatúry,“ zakončila Borgulová.

Viac sa dozviete na stránkach štátnej vedeckej knižnice.

Litera 2
11
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM