V Bábkovom na Rázscestí bude Nostalgia: Premiéra novej hry vyvoláva hlboké otázky

Prečo ľudia opúšťajú svoju krajinu a hľadajú šťastie inde? Pýta sa autorka novej divadelnej hry, ktorá bude v Bábkovom divadle na Rázcestí premiérovať už čoskoro. V popredí Nostalgie je téma migrácie a emigrácie Slovákov a Sloveniek.

Marcel Páleš
Ilustračný obrázok k článku V Bábkovom na Rázscestí bude Nostalgia: Premiéra novej hry vyvoláva hlboké otázky
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Slováci a Slovenky v pravidelných intervaloch opúšťali slovenskú zem a snažili sa prežiť v cudzine. Novodobý fenomén odchodov mladých ľudí do cudziny má inú príchuť, ako ten v začiatku 20. storočia, cez druhú svetovú vojnu, po znárodnení v r. 1948, alebo po okupácii Československa Rusmi v r. 1968. Podľa autorky novej divadelnej hry v Bábkovom divadle na Rázcestí, Ivety Horváthovej, nás všetkých prekvapuje, ako často a mnoho ľudí odchádza za prácou, za vzdelaním do cudziny. Pýta sa, prečo je to tak.

Fenomén migrácie, vnútornej i fyzickej, sa stal predmetom skúmania a rozhovorov autorky s mnohými mladými ľuďmi, i s ľuďmi strednej generácie. „Máme šancu to zastaviť? Vieme zmeniť, čo sa zmeniť na Slovensku má a čo odlíšiť, čo sa zmeniť nedá?“ pýta sa Horváthová.

Nostalgia je hrou o odchodoch z domu a príchodoch z cudziny naprieč jednou rodinou a jej známymi. „Pomedzi to presakujú otázky xenofóbie, strachu z cudzoty, znevýhodnenie preto, lebo patríme do strednej a východnej Európy… Počula som jedno prehnané tvrdenie, vraj Slováci a Slovenky o tristo rokov už nebudú existovať, ani ich jazyk. Možno. No, zatiaľ sa pýtajme a hľadajme, kto sme, odkiaľ kráčame a či vieme, kam ideme,“ podotýka autorka Nostalgie.

Premiéra inscenácie Nostalgia v réžii Mariána Pecka v Bábkovom divadle na Rázcestí bude 20. decembra (piatok) o 19:00.

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame