Marcel Páleš Správy

Už položili základný kameň: V areáli Múzea SNP vzniká Záhrada Chavivy Reikovej

Základný kameň pre Záhradu Chavivy Reikovej položili dnes v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici. Aktivita bola súčasťou spomienkového Dňa obetí holokaustu a rasového prenasledovania.

Ilustračný obrázok k článku Už položili základný kameň: V areáli Múzea SNP vzniká Záhrada Chavivy Reikovej
Zdroj: Dnes24.sk

Ako uviedla zástupkyňa riaditeľa múzea Carmen Vágnerová, Chaviva Reiková (1914 – 1944) žila od svojich šiestich rokov v Radvani, ktorá je dnes súčasťou Banskej Bystrice.

Pomáhala sťahovať Židov do Palestíny

Krátko pred vypuknutím druhej svetovej vojny začala pracovať v sionistickej organizácii, ktorá pomáhala pri sťahovaní Židov do Palestíny. Na jej území pomáhala o niečo neskôr zakladať aj prvé kibuce.

Počas vojny vstúpila do radov britskej spravodajskej služby a v lete 1944 sa dostala na slovenské povstalecké územie. Na Slovensku ďalej pomáhala ľudom, ktorí sa chceli dostať do Palestíny.

Nemci ju po zaistení popravili

Koncom októbra 1944 ju spolu so skupinou partizánov zaistili Nemci v bunkri nad Pohronským Bukovcom a 20. novembra 1944 v Kremničke popravili. Mesto Banská Bystrica jej v roku 1990 udelilo čestné občianstvo. Podľa Vágnerovej múzeum chce v záhrade do roka osadiť Chavive Reikovej aj pamätnú tabuľu a bustu.

Súčasťou dnešnej spomienky boli aj prednášky k téme holokaustu v podaní riaditeľa múzea Stanislava Mičeva a historika Eduarda Nižňanského. Podujatie pokračuje popoludní na židovskom cintoríne vo Zvolene čítaním mien obetí holokaustu a zapaľovaním sviečok a večerným koncertom Jany Orlickej a jej hostí v Kafé Džezva.

Foto: Juraj Kuboš

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM