Jakub Forgács Správy

Už o pár týždňov vypukne Radvanský jarmok. Tento rok bude v znamení zvonov

September v meste pod Urpínom je vždy plný hudby, tanca, tradícií, remesiel, ale aj dobrého jedla. Inak tomu nebude ani tento rok.

Ilustračný obrázok k článku Už o pár týždňov vypukne Radvanský jarmok. Tento rok bude v znamení zvonov
38
Galéria
Zdroj: TASR

Jedno z najočakávanejších podujatí – Radvanský jarmok, sa uskutoční od 6. do 8. septembra. Po modrotlači a drotárstve sa tento rok môžu Banskobystričania i návštevníci tešiť na zvony vo všetkých podobách.

„V roku 2011 bolo do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska spolu s Radvanským jarmokom zapísané aj Tradičné ručné zvonenie na zvony a funkcia zvonárov na Slovensku. Preto sme sa rozhodli venovať tohtoročný jarmok zvonom, ich výrobe, ale aj ručnému zvoneniu,“ uviedla hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová.

„Zvony, ako hudobné a súčasne aj kultové nástroje, slúžia od archaických čias na zvolávanie ľudí na bohoslužby, oznamovali čas, úmrtie, príchod vzácnych hostí, ohlasovali nebezpečenstvo, požiar, povodeň a mnohé iné príležitosti, ktoré sa dotýkali života ľudí,“ hovorí Lýdia Baranová, vedúca Robotníckeho domu.

Neodmysliteľné remeslá

Na tohtoročnom jarmoku sa opäť predstaví približne tristo remeselníkov nielen zo Slovenska a Česka, ale aj z Poľska, Maďarska, Srbska, Rumunska a Ruska. Veľkú pozornosť si zaslúžia najmä “starí majstri remesla“, ktorých nájdete v priestore pred Barbakanom. Prezentovať budú výrobky vychádzajúce z pastierskych tradícií ako fujary, píšťaly, črpáky a iný bačovský riad, kožené výrobky, keramiku, drotárstvo a chýbať nebudú ani tokári či debnári a kováči.

Svoje ľudovo-umelecké majstrovstvo predvedú aj výšivkárky, výrobkyne paličkovanej čipky, šperkárky, bylinkárky a krasličiarky. Z novších remesiel upúta pozornosť návštevníkov predaj ručne robených pohľadníc či poštových schránok.

Aký bude program?

Kultúrny program sa bude odohrávať už tradične na dvoch pódiách, a to na Námestí SNP a pri Barbakane. Na otvorení piatkového programu zaznejú zvony, ktoré ohlásia začiatok programu. Následne krátkym filmom priblížime divákom rôzne formy zvonov a zvonenia – cez zvonkohru, malé zvončeky, salašnícke zvony až po veľké kostolné katedrálne zvony.

Zaujímavosťou a novinkou piatkového večera bude nevšedné stvárnenie života a diela jedného z najväčších uhorských zlatníkov 19. storočia Samuela Libaya. Na nádvorí radnice vystavia repliky drevených hutníckych strojov. „Patria medzi jediné repliky tohto typu strojov na Slovensku. Postupne ich vyrábame každoročne priamo na Radvanskom jarmoku,“ priblížila Lýdia Baranová.

V radnici si budete môcť pozrieť výstavu zvonov a spiežovcov zo súkromnej zbierky folkloristu Mikuláša Gigaca zo Šumiaca. Zvonkohry i zvonce rozmanitých tvarov, veľkostí a zvukov budú pre návštevníkov sprístupnené od 3. do 16. septembra.

Medzi ďalšie zaujímavé aktivity budú patriť populárne tvorivé dielne. Počas jarmočných dní si budú môcť na nádvorí deti aj dospelí preveriť svoju zručnosť v hrnčiarskej a textilnej dielni či skúsiť plstenie a maľbu na sklo.

Priestor pri Barbakane bude tradične zameraný na prezentáciu ľudových remesiel a dominantou bude verejná ukážka zvonolejárskeho remesla. V piatok sa na pódiu návštevníci jarmoku dozvedia zaujímavosti o výrobe a histórii zvonov a ručného zvonenia a dokonca si budú môcť vypočuť aj hru na zvoncoch.

Tešiť sa môžete aj na gazdovský kút, ktorého cieľom je sprostredkovať návštevníkom prípravu rôznych tradičných jedál. Vlani to boli horehronské guľky, tento rok to budú horehronské prekladance. Súčasťou gazdovského kúta sú aj tvorivé dielne, kde si môžu deti aj dospelí vyrobiť tradičnú varešku.

Sobota bude určená opäť deťom a bábkovým divadlám. S interaktívnym programom a divadelným predstavením sa odprezentuje banskobystrické Divadlo pod Balkónom, ale aj ďalšie hosťujúce divadlá Teatro Neline a Ján Gontko s jeho Tyjátrom.

Nebudú chýbať banícke tradície a zvyky, s ktorými sa v sobotu predstaví Banícka dychovka z nášho partnerského mesta Šalgotarján. Nedeľa bude patriť Šajbianskym pršťokom, teda heligonkárovi Mariánovi Kováčovi a uvedeniu jeho nového albumu s názvom Keď si ja zaspievam. Nedeľný program pri Barbakane uzavrie rómske zoskupenie Romano Jilo – Cigánske srdce.

Kedy môžete navštíviť trhy?

  • Predajná doba stánkov s remeslami bude v piatok, 6. septembra od 10:00 do 20:00, v sobotu, 7. septembra od 9:00 do 20.00a v nedeľu, 8. septembra od 9:00 do 16:00.
  • Aj tento rok sa návštevníci Radvanského jarmoku môžu tešiť na tradičné jedlá. Rôzne špeciality budú všetkým k dispozícii už vo štvrtok, 5. septembra od 14:00 do 2:00. V piatok a sobotu, 6. – 7. septembra od 9:00 do 2:00 a v nedeľu, 8. septembra do 16:00.
  • Zábavné parky s kolotočmi budú aj tento rok otvorené od štvrtka do nedele, v čase od 9:00 do 24:00, s hudobnou produkciou do 22:00.

Pozrite si v priloženej fotogalérii aj zábery z minuloročného Radvanského jarmoku!

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: 361. Radvanský jarmok láka do bystrických ulíc
38
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM